Jak pozbyć się spalenizny z garnka? Wystarczy 5 minut i dwa składniki

Każdej z nas zdarzyło się chociaż raz zostawić garnek zbyt długo na ogniu. Powstałe w wyniku tego zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia. Nie jest to jednak niemożliwe. Użyj tych dwóch produktów, a garnek będzie wyglądać jak nowy.
Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby przypalić ulubiony garnek. Później nawet po długim szorowaniu zaschnięte plamy wciąż mogą być widoczne. Okazuje się, że czyszczenie garnka wcale nie musi być trudne i zajmować dużo czasu. Trik, który pomaga pozbyć się z naczynia czarnego osadu, zawojował TikToka. Koniecznie musisz go przetestować.

Trik na przypalony garnek. Pojawił się na profilu clean_with_elle0

Do walki z zabrudzeniami na garnku będzie ci potrzebne mleczko do czyszczenia i folia aluminiowa. Polej mleczkiem zabrudzone miejsca i zgnieć kawałek folii aluminiowej. Cały trik polega na tym, że czyścisz garnek właśnie tym kawałeczkiem folii. Nie potrzebujesz gąbki, szczoteczki ani zmywaka. Intensywnie wyszoruj folią miejsca polane mleczkiem, a na końcu spłucz pod strumieniem letniej wody. Po przypaleniach nie będzie śladu.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Inny domowy sposób

Jedną z najlepszych mieszanek do walki z czarnym osadem jest połączenie octu i sody oczyszczonej. Ta mikstura przywróci blask każdemu garnkowi. Jeśli przypalenia powstały w środku garnka, zalej je octem, postaw garnek na kuchence i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i pozostaw tak garnek jeszcze przez kilka minut. Później zdejmij go z gazu i poczekaj, aż trochę ostygnie. Dodaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej, odczekaj 5 minut, wylej mieszankę i przemyj garnek gąbką.

Jak dbać o garnki? Zrezygnuj z drucianej gąbki

Żeby sprzęty kuchenne służyły ci przez lata, pamiętaj, aby odpowiednio o nie dbać. Garnek należy myć w ciepłej wodzie, używać do tego miękkiej strony gąbki i płynu do naczyń. Druciana gąbka niszczy powierzchnię garnka, dlatego staraj się jej unikać. Po każdym myciu dokładnie osuszaj garnek. 

Więcej podobnych treści przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: