Dzielny Edek odszedł ze służby. Przez 13 lat wyniuchał 2,5 tony narkotyków. "Był śmiesznym pieskiem"

Czworonożny funkcjonariusz Pomorskiej Administracji Celno-Skarbowej, pies Edek, odchodzi na emeryturę. Służył przez 13 lat, a dzięki jego węchowi udaremniono przemyt ponad 2,5 tony narkotyków. Jak na prawdziwego funkcjonariusza przystało, Edek został pożegnany z honorami.

Edzio odszedł na emeryturę w poniedziałek 6 lutego. Jest 14-letnim psem rasy parson russel terrier, jednak pomimo wieku nadal aktywny i skory do zabawy.

Zobacz wideo Kiedy powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza?

pies uporczywie kopał pod gruzami. Gdy człowiek mu pomógł, zrozumiał powódPies kopał pod gruzami. Gdy pomógł mu człowiek, zrozumiał powód

Edek to typowy terrier. Uparty i chętny do pracy

Parson russel terriery to małe i aktywne psy, które odznaczają się świetnym węchem i chęcią do pracy. Wyhodowane zostały do polowań na lisy. Pierwszy przedstawiciel pojawił się w 1795 roku, kiedy potrzebowano sprytnego i wytrzymałego psa, będącego w stanie dorównać kroku koniom i dużym psom gończym, ale równocześnie na tyle małego, aby wypłoszyć lisa z nory.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Edek jest typowym przedstawicielem rasy. Jest chętny do pracy, aktywny i ma świetny węch. Służbę rozpoczął w 2010 roku. — Od zawsze był śmiesznym pieskiem, ze względu na swoje umaszczenie wyróżniającym się spośród pozostałych psów tej rasy — mówiła o swoim nakrapianym czworonogu w jego opiekunka mł. rachmistrz Joanna Kustosik-Kańska z KAS.

Największym sukcesem Edka było udaremnienie w 2019 roku przemytu dwóch ton kokainy. Wartość narkotyków wynosiła ponad 2 mld zł. Edek wyniuchał kokainę w kontenerze na statku. — Otrzymaliśmy zgłoszenie od służb holenderskich, które podejrzewały, że w przesyłce skonteneryzowanej mogą znajdować się narkotyki. Po jego rozładowaniu Edek wskazał na worek, w którym — jak się później okazało — narkotyki były wymieszane z kredą — wyjaśniła przewodniczka psa i dodaje, że przez 13 lat Edek odkrył ponad 2,5 tony narkotyków.

Suche i popękane ustaZwykle dodajesz go do herbaty. Tym razem nałóż na pękające usta

Mały bohater. Z dumą pełnił służbę

Edek zaczynał dzień o piątej rano. Pływał na statkach, latał samolotami i jeździł policyjnymi radiowozami. Pełnił służbę z dumą i zaangażowaniem, choć jego mikry wzrost był obiektem przyjacielskich żartów.

— Pamiętam też, jak Edzio został wezwany do przeszukania piwnicy. Było podejrzenie, że w jednej z nich są ukryte narkotyki. Edek wszedł i powoli przeszedł wzdłuż korytarza. Nagle zatrzymał się przed drzwiami. Policjanci, którzy wezwali nas na miejsce, powiedzieli, że to nie ta piwnica. Podkreśliłam wówczas, żeby rozwalili drzwi i weszli sprawdzić. W środku znaleźliśmy 1,5 kg amfetaminy i tyle samo marihuany — wspomniała mł. rachmistrz Joanna Kustosik-Kańska. — Pamiętam, że wtedy wszyscy się śmiali z Edka. Bo taki mały i śmieszny. Po akcji powiedziałam do policjantów: co teraz powiecie na mojego emeryta?

Więcej o: