W dobie szalejącej inflacji oraz wyższych cen za produkty i usługi przyda się każdy grosz. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy. Okazuje się, że niektórym przysługuje podwójna emerytura. Jakie warunki muszą spełnić, by ją otrzymać?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby, które pracowały legalnie za granicą i odprowadzały tam składki, mogą liczyć na podwójną emeryturę. W tym celu muszą złożyć wniosek zarówno do ZUS-u, jak i organu emerytalnego w państwie, gdzie podjęły się pracy. Warto jednak pamiętać, że wymagany wiek emerytalny czy staż pracy może się różnić w poszczególnych krajach.
Kolejną grupą seniorów, która może liczyć na podwójną emeryturę, są mundurowi. Drugie świadczenie otrzymają z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Dotyczy to funkcjonariuszy, którzy:
Wynika to z faktu, że ustalenie wysokości emerytury mundurowej i zawarcie w niej czasu pracy w roli cywila jest niemożliwe. Pozostali funkcjonariusze zobowiązani są do wyboru jednego świadczenia.
Na comiesięczną wypłatę dwóch świadczeń mogą liczyć także rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy opłacali składki do ZUS-u oraz KRUS-u. Istotne jest jednak, by te drugie były odprowadzane przez min. 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet. Tylko wtedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Warto wiedzieć, że być może już niebawem na podwójną emeryturę będą mogły liczyć także wdowy (swoją emeryturę plus 50 proc. emerytury zmarłego męża lub na odwrót). Niestety, projekt złożony przez Lewicę utknął w Sejmie, dlatego posłowie przygotowali go na nowo, tym razem jako obywatelski projekt ustawy. Teraz trwa zbieranie pod nim podpisów.