Ci seniorzy mogą liczyć na podwójną emeryturę. Jakie warunki muszą spełnić?

Podwójna emerytura wypłacana co miesiąc i dożywotnio. Choć brzmi nieprawdopodobnie, dla trzech grup seniorów jest jak najbardziej możliwe. Kto może ją otrzymać i gdzie należy złożyć drugi wniosek?

W dobie szalejącej inflacji oraz wyższych cen za produkty i usługi przyda się każdy grosz. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy. Okazuje się, że niektórym przysługuje podwójna emerytura. Jakie warunki muszą spełnić, by ją otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą. Gdzie złożyć drugi wniosek?

Osoby, które pracowały legalnie za granicą i odprowadzały tam składki, mogą liczyć na podwójną emeryturę. W tym celu muszą złożyć wniosek zarówno do ZUS-u, jak i organu emerytalnego w państwie, gdzie podjęły się pracy. Warto jednak pamiętać, że wymagany wiek emerytalny czy staż pracy może się różnić w poszczególnych krajach.

Podwójne świadczenia dla mundurowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Kolejną grupą seniorów, która może liczyć na podwójną emeryturę, są mundurowi. Drugie świadczenie otrzymają z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Dotyczy to funkcjonariuszy, którzy:

  • do służby przystąpili po 2 stycznia 1999 roku,
  • po jej zakończeniu podjęli się pracy w cywilu.

Wynika to z faktu, że ustalenie wysokości emerytury mundurowej i zawarcie w niej czasu pracy w roli cywila jest niemożliwe. Pozostali funkcjonariusze zobowiązani są do wyboru jednego świadczenia.

Podwójna emerytura dla rolników. Kto wypłaci drugie świadczenie?

Na comiesięczną wypłatę dwóch świadczeń mogą liczyć także rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy opłacali składki do ZUS-u oraz KRUS-u. Istotne jest jednak, by te drugie były odprowadzane przez min. 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet. Tylko wtedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Czy będzie podwójna emerytura dla wdów? Pomysł już jest

Warto wiedzieć, że być może już niebawem na podwójną emeryturę będą mogły liczyć także wdowy (swoją emeryturę plus 50 proc. emerytury zmarłego męża lub na odwrót). Niestety, projekt złożony przez Lewicę utknął w Sejmie, dlatego posłowie przygotowali go na nowo, tym razem jako obywatelski projekt ustawy. Teraz trwa zbieranie pod nim podpisów.

Więcej o: