Kiedyś zdrobnienie, od lat imię uwielbiane przez rodziców. W przyszłym roku może wypaść z rankingu

Imię Lena niegdyś było zdrobnieniem Magdaleny i Heleny, a dziś występuje osobno. Ma swoje odpowiedniki w wielu różnych językach. Choć jeszcze kilka lat temu biło rekordy popularności, dziś nadaje się je coraz rzadziej. Możliwe, że Lena już niebawem wypadnie z rankingu.

Wybór imienia dla dziecka jest trudny, ponieważ wpływa na dalsze życie. Okazuje się, że wielu rodziców dobiera je kierując się modą, która z czasem się zmienia. Lena, krótkie imię żeńskie, jeszcze kilka lat temu biło rankingi popularności, a teraz jest wybierane coraz rzadziej. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Kiedyś zdrobnienie, od kilku lat imię uwielbiane przez rodziców. Niedługo może wypaść z rankingu

Imię Lena jest zdrobnieniem wielu innych, na przykład Heleny, Magdaleny, Mileny czy Leonii. Samodzielnie po raz pierwszy wystąpiło około XV wieku. Jeszcze kilka lat temu, bo w latach 2011-2014 biło rankingi popularności wśród najczęściej wybieranych przez rodziców imion żeńskich — przykładowo, w 2012 r. nadano je aż 12064 dziewczynkom. Nic dziwnego — brzmi elegancko, delikatnie i miękko. 

W 2020 r. Lena zajęła 6 miejsce w rankingu popularności, w 2021 r. 9 miejsce, a w 2022 r. już 10 (nadano je 3811 razy). Oznacza to, że tendencja jest spadkowa, a już za kilka lat imię może zniknąć z wysokich pozycji. Wszystko ze względu na zmieniającą się modę. Teraz najpopularniejszymi imiona żeńskimi od kilku lat pozostają Zofia, Zuzanna i Hanna.

Gdzie występuje imię Lena? Kobiety o tym imieniu bywają spontaniczne

Imię Lena ma swoje odpowiedniki w wielu językach. Angielska Ellen, francuska Hélène czy czeska Lenka to tylko kilka z nich.

Pod względem charakteru i usposobienia Lena zazwyczaj cieszy się zainteresowaniem płci przeciwnej. Jest sprawiedliwa i umie zarządzać, dlatego dobrze sprawdza się w roli szefowej. Bywa spontaniczna, uśmiechnięta, rezolutna i optymistycznie podchodzi do życia. Inne kobiety często lubią jej towarzystwo, ponieważ gdzie Lena, tam radość i zabawa. Kiedy ma gorsze dni, potrzebuje chwili wyciszenia, po czym szybko wraca do formy. Lena obchodzi imieniny 24 kwietnia, 18 sierpnia i 10 listopada. 

Więcej o: