To pewne! Będą nowe urlopy i dodatkowe dni wolne 2023. Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy

W środę Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy. To oznacza m.in. dodatkowe dni wolne. 2023 rok to też zmiany w urlopach rodzicielskich czy nowe zasady dotyczące umów. Na co mogą liczyć pracownicy?

8 lutego Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. To dobra informacja nie tylko dla rodziców. Przygotowane przez Rząd zmiany wprowadzają dodatkowe dni wolne, zmiany w urlopach rodzicielskich. Przyjęte przez Sejm nowe przepisy regulują też warunki zawierania umów na okres próbny czy zwalniania pracowników zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony.

Zobacz wideo Waloryzować 500+ czy też nie? Pytamy twórcę programu 500+

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe dni wolne i nowe urlopy 2023. Ile zyskają pracownicy?

W uchwalonych przez Sejm nowych przepisach znalazły się m.in. zapisy o dodatkowych dniach wolnych i zmiany w urlopach rodzicielskich. Pracownik będzie miał prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego w roku kalendarzowym. Urlop ten będzie można wykorzystać np. na opiekę lub wsparcie dziecka bądź krewnego. Co ważne, za te dni nie będzie przysługiwało pracownikowi wynagrodzenie. Nowelizacja wprowadza też tzw. urlop od siły wyższej. Dwa dni lub 16 godzin można będzie wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych, a pracownikowi będzie przysługiwało 50 proc. wynagrodzenia. To oznacza łącznie dodatkowe 7 dni urlopu do wykorzystania w każdym roku kalendarzowym.

Gwarantowane dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwało każdemu z rodziców. Dodatkowo sam urlop zostanie wydłużony z 32 tygodni w przypadku jednego dziecka i 34 w przypadku dwójki lub więcej dzieci do odpowiednio 41 i 43 tygodni. Wprowadzono również 70-procentowy zasiłek za cały okres urlopu rodzicielskiego, przysługujący oboju rodzicom.

4-dniowy tydzień pracy niektórych już obowiązuje. Jak się sprawdza?4-dniowy tydzień pracy niektórych już obowiązuje. Jak się sprawdza?

Kodeks pracy 2023. Zmiany w umowach i dodatkowe przerwy

W przepisach znalazły się również dwie dodatkowe przerwy, które będą wliczane do czasu pracy. Pracownik będzie miał prawo dwóch co najmniej 15-minutowych przerw, jeśli dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy lub trzech, jeśli przekracza on 16 godzin. Pracownik, który wykonywał pracę przez co najmniej 6 miesięcy, będzie mógł raz w roku wystąpić o zmianę rodzaju lub warunków umowy. Zmiany wprowadzą również zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą.

– Przyjęte przez Sejm przepisy m.in. wydłużają urlop rodzicielski oraz umożliwiają elastyczny czas pracy, co ułatwi godzenie ról zawodowych i rodzinnych – zaznaczyła minister Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Zmiany w Kodeksie pracy. Będzie nawet 35 dni wolnegoNawet 35 dni wolnego w 2023 roku. Nadchodzą zmiany w urlopach

Więcej o: