Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023. Dzięki niemu zbierzesz obfite plony, a rośliny będą zdrowo rosły

Kalendarz księżycowy ogrodnika, zwany też kalendarzem biodynamicznym, pozwala w odpowiedni sposób zaplanować harmonogram sadzenia roślin w ogrodzie. Wiele osób uważa, że zapewnia też obfite zbiory. Jak przedstawia się kalendarz księżycowy na najbliższe tygodnie?

Kalendarz księżycowy ogrodnika to dla wielu ważna wskazówka dotycząca uprawy roślin. Funkcjonuje już od lat 20. XX wieku, choć powiązanymi z fazami księżyca zasadami sadzenia i uprawy kierowano się już w starożytności. Kalendarz tez mierzy czas księżycowy i opracowywany jest na każdy rok. Brane pod uwagę są fazy księżyca i układ gwiazd. Oto jak wygląda kalendarz księżycowy ogrodnika na najbliższe tygodnie.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023. Najważniejsze zasady

Najważniejsze zasady kalendarza biodynamicznego dotyczą sadzenia roślin. W zależności od tego, jakie rośliny zamierzasz zacząć uprawiać w ogrodzie, pamiętaj o tych kluczowych elementach:

  • Warzywa liściaste sadź lub siej od nowiu do pierwszej kwadry,
  • Rośliny owocujące od pierwszej kwadry do pełni,
  • Warzywa korzeniowe i byliny od pełni do ostatniej kwadry.

W okresie od ostatniej kwadry do nowiu wstrzymaj się od sadzenia. W tych dniach skup się na porządkach w ogrodzie, usuwaniu chwastów z grządek i rabat. Przycinanie krzewów i drzew wykonuj od ostatniej kwadry do nowiu, gdy wody gruntowe opadają.

Kalendarz ogrodnika 2023. Zaplanuj prace od lutego do maja

Najbliższe tygodnie to dobry moment na rozpoczęcie pierwszych prac w ogrodzie i zaplanowania upraw na działce. W pierwszych dniach lutego warto zacząć od usuwania nadmiaru śniegu z bylin kwitnących. Trzeci tydzień lutego, tj. od 13 do 19 dnia miesiąca, to czas przycinania krzewów i drzew owocowych. Między 11 a 14 lutego możesz już rozpocząć przygotowywanie rozsad warzyw liściastych jak seler czy por, a także papryki i innych roślin owocujących.

Marzec to czas przycinania krzewów ozdobnych jak róże czy hortensje. W okolicach pełni warto już rozpocząć nawożenie, pod warunkiem że nie będzie już mrozów. W pierwszych dniach miesiąca możesz wysiać sałatę. Cebulę, pietruszkę czy buraki z kolei posadź między 6 a 8 marca.

Kwiecień to najlepszy czas na przygotowanie gleby do wysiewu ozdobnych kwiatów. Te warto sadzić między 4 a 7 kwietnia. W trzecim tygodniu, od 13 do 20 kwietnia, uporządkuj grządki i rabaty, usuń chwasty.

W maju warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu. To okres intensywnego rozwoju roślin. W połowie miesiąca możesz zacząć sadzić przygotowane wcześniej rozsady. Między 24 a 27 maja możesz sadzić rośliny owocujące jak kukurydza, pomidory czy cukinie i ogórki, w ostatnich dniach maja z kolei zajmij się roślinami korzeniowymi.

Więcej o: