Ten nawóz chroni, ale i dodaje wigoru roślinom. Jodyna to prawdziwa tarcza osłonna

Jej właściwości są znane od lat i szeroko wykorzystywane. Jest cenna nie tylko dla ludzi i zwierząt, z powodzeniem pomoże też roślinom doniczkowym. Nawóz z jodyny to świetny sposób na ich wzmocnienie, ale musi być starannie przygotowany.

Jodyna wykazuje właściwości antyseptyczne, dezynfekujące, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest stosowana w sterylizacji sprzętu medycznego i w leczeniu różnych chorób skórnych. Wykorzystuje się ją w medycynie, weterynarii, rolnictwie i przemyśle spożywczym. I jak się okazuje, może również zbawiennie podziałać na rośliny doniczkowe. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nieocenione właściwości jodyny działają zbawiennie na rośliny. Niczym tarcza ochronna

Jodyna to naturalny składnik odżywczy, który można wykorzystać do poprawy wzrostu i rozwoju roślin. Może pomóc roślinom w produkcji chlorofilu, a także w absorbowaniu światła słonecznego, wzmocni system korzeniowy, co zapewnia roślinom lepszy dostęp do składników odżywczych z gleby. Silny system korzeniowy zwiększa odporność roślin na choroby. Jodyna może również pomóc w zapobieganiu chorobom roślinnym. Wzmocniona roślina nie podda się im łatwo.

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Jak przygotować nawóz z jodyny? Proporcje są bardzo ważne!

Zbyt silny nawóz może poparzyć korzenie, dlatego proporcje są bardzo ważne. Wystarczy wymieszać 20 kropli jodyny z 5 litrami wody. Trzeba jednak uważać przy aplikowaniu nawozu, nie powinien od dotknąć liści ani łodyg. Najlepiej jest podlewać tuż przy krawędzi doniczki. Zabieg można powtarzać co miesiąc. Roślina powinna nabrać witalności i szybciej rosnąć.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jodyna świetnie sprawdzi się także w uprawie pomidorów i ogórków, ponieważ wspiera proces fotosyntezy, tym samym intensyfikuje zawiązywanie owoców. Skutecznie zwalcza mączlika, a także zmniejsza ryzyko zarażenia groźnym grzybem Phytophthora. W przypadku warzyw warto postawić na oprysk, wykonany wieczorem.

OFERTY AVANTI24.PL: Lidl wyprzedaje modne komplety za 39,99 zł!

Więcej o: