Jak wyczyścić srebro? Dodaj kilka kropel do wody i zanurz biżuterię, a odzyska dawny blask

Czym wyczyścić srebro, które zaśniedziało? Pojawienie się ciemnego nalotu to proces zupełnie naturalny, który występuje niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o ulubione łańcuszki czy pierścionki z tego metalu. Sprawia jednak, że biżuteria traci swój blask. Jak temu zaradzić?

Srebro to jeden z najpopularniejszych metali, których używa się do produkcji biżuterii. Jest nie tylko przystępne cenowo, ale i piękne. Ma jednak jeden minus — stosunkowo szybko czernieje, dlatego należy je regularnie czyścić. Na szczęście, nawet gdy się zagapimy, w prosty sposób możemy przywrócić mu dawny blask.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak wyczyścić srebro z pomocą produktów z kuchni? Wystarczy odrobina octu, by zalśniło

Ocet oraz soda oczyszczona to niezawodny duet, który ma naprawdę wiele zastosowań. Wykorzystasz je nie tylko do gotowania, ale także sprzątania kuchni, łazienki, szklanych powierzchni czy czyszczenia biżuterii. W przypadku srebra przygotuj pół litra gorącej wody, wsyp do niej płaską łyżeczkę sody i odrobinę octu — wystarczy kilka kropli. Gdy proszek się rozpuści, na 15 minut zanurz w roztworze zaśniedziałą biżuterię. Na koniec wyjmij, opłucz pod bieżącą wodą i wypoleruj miękką ściereczką.

Najpopularniejszy sposób na ciemny nalot na srebrnej biżuterii. Wykorzystaj folię aluminiową

Sposób z folią aluminiową jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych. Co więcej, nie wymaga od ciebie wiele pracy. Wystarczy, że szklane bądź plastikowe naczynie wyłożysz popularnym "sreberkiem" i umieścisz na nim biżuterię. Teraz w 1/2 gorącej wody rozpuść 1/2 szklanki sody oczyszczonej, a powstały roztwór wylej do wcześniej przygotowanego pojemnika. Zostaw na kilkanaście minut, po tym czasie opłucz biżuterię pod bieżącą wodą. Zamiast sody możesz użyć także soli.

Czym wyczyścić srebro, by odzyskało dawny blask? Skuteczny produkt znajdziesz w łazience

Równie skutecznym, choć wymagającym więcej zaangażowania, jest sposób z pastą do zębów. Nałóż odrobinę na szczoteczkę i delikatnie wetrzyj w biżuterię, aż odzyska dawny blask. Zachowaj ostrożność, by jej nie porysować. Na koniec dokładnie opłucz i wypoleruj. Ważne, aby pasta nie miała żadnych granulek czy drobinek. 

Więcej o: