Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Wiele osób przepłaca przez jeden błąd

Czy wyłączanie ogrzewania na noc rzeczywiście się opłaca? Odpowiedź może cię zaskoczyć. Popularny sposób w rzeczywistości przynosi więcej szkód niż korzyści. Poznaj skuteczniejszy trik na obniżenie rachunków. Wystarczy, że poznasz najlepsze ustawienia dla każdego z pokojów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy warto wyłączać ogrzewanie na noc? To pytanie zadaje wielu z nas. Jak się okazuje, w ten sposób wcale nie zaoszczędzimy. Dowiedz się, w jaki sposób rzeczywiście zmniejszyć opłaty.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Czy warto wyłączać ogrzewanie na noc? Odpowiedź nie jest tak oczywista

Wielu osobom wydaje się, że wyłączanie grzejników na noc jest w stanie zmniejszyć opłaty za ogrzewanie domu. Niestety, w rzeczywistości rachunki mogą w ten sposób wzrosnąć. Ponowne nagrzanie zimnego kaloryfera zużywa zdecydowanie więcej energii niż podtrzymywanie stałej temperatury. Co gorsza, może to zająć sporo czasu. Zamiast tego zdecyduj się na skorzystanie z tego sprawdzonego sposobu.

Sprawdzony sposób na ogrzewanie domu. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze

Najprostszym sposobem na oszczędzanie na opłatach za ogrzewanie jest korzystanie z termostatu. Większość grzejników wyposażona jest w to urządzenie. W niektórych przypadkach spotkamy się z gałką, za pomocą której ustawiamy temperaturę kaloryfera. Poszczególne tryby oznaczone są cyframi od 0 do 5. Czasami zamiast najniższej wartości na pokrętle znajdziemy symbol śnieżynki. Kluczem do zredukowania rachunków, jest wybór odpowiedniej konfiguracji dla każdego z pokojów. Jak to zrobić?

Ustawienie śnieżynki lub "0" nagrzewa kaloryfer maksymalnie do 8 stopni Celsjusza. Dzięki temu woda zebrana w urządzeniu nie zamarza. Tryb oznaczony cyfrą "1" to temperatura od 12°C do 13°C i idealnie nadaje się do garażu, piwnicy bądź garderoby. Kolejną konfigurację znajdziemy pod "dwójką". Wybierając to ustawienie w sypialni, zapewnimy idealną atmosferę do snu.

Numer "3" to tryb, który najlepiej ustawić w kuchni i salonie. 17- 20°C to perfekcyjna temperatura pokojowa. Konfiguracja ukryta pod "czwórką" ogrzeje pokój maksymalnie do 24 stopni Celsjusza, idealnie sprawdzająca się w łazience. Najwyższe ustawienie to temperatura przekraczająca 25°C. Używaj go tylko w specjalnych okolicznościach, gdyż zużywa zdecydowanie najwięcej energii.

Więcej o: