Niektórym urząd skarbowy odda do 6144 zł. Jest haczyk. "Rozliczenie PIT za rok 2022 przypomina ruletkę"

Ministerstwo Finansów opublikowało wyliczenia, w których podaje, ile pieniędzy możemy "uzyskać" od skarbówki po rozliczeniu. Niektórzy otrzymają zwrot podatku w wysokości ponad 6 tysięcy złotych. Eksperci zwracają jednak uwagę na szereg problemów.

Ministerstwo Finansów informuje, że zwrot podatku za PIT 2022 może wynieść nawet 4350 zł, a w przypadku rodziców wychowujących dwójkę dzieci nawet 6322,08 zł. Problemy może jednak przysporzyć ulga dla klasy średniej. Pozostaje więc pytanie, czy wyliczenia Ministerstwa Finansów okażą się zgodne z rzeczywistością.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozliczenie PIT 2023. Kto może liczyć na zwrot podatku? To "przypomina ruletkę"

Podatnicy z jednym źródłem przychodu, jak pracownicy otrzymujący wynagrodzenie od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł, według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów mogą z pewnością liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. W zależności od wysokości miesięcznego wynagrodzenia zwrot podatku 2022 może wynosić od 208 zł do nawet 4350 zł. Eksperci wskazują jednak na pewne problemy.

– Rozliczenie PIT za rok 2022 przypomina ruletkę – zauważa Małgorzata Samborska, doradca podatkowy. Na zwrot mogą liczyć ci, którzy w ciągu roku nie stosowali kwoty wolnej od podatku. Problemem okazuje się ulga dla klasy średniej, która obowiązywała przez pierwsze półrocze 2022 roku. – Wielu podatników nie otrzyma zwrotu podatku, a nawet będzie musiało zapłacić podatek do urzędu skarbowego. W tej grupie będą podatnicy stosujący ulgę dla klasy średniej. Z pewnością będzie to grupa podatników z pensją ok. 12 tys. brutto – zauważa Piotr Juszczyk w rozmowie z next.gazeta.pl. – Ulgi dla klasy średniej nie ma już z nami i nie stosujemy jej za 2022, ale pamiętajmy, że urzędy będę jeszcze przeliczać hipotetyczny podatek przy jej zastosowaniu – dodaje. Fiskus zapewnia, że ostateczne wyliczenie będzie zawsze tym korzystnym dla podatnika.

Zwrot podatku dla emerytów 2023. Od 150 zł do nawet 3000 zł

Ministerstwo Finansów informuje, że zwrot podatku otrzymają także emeryci otrzymujący świadczenie od 2,5 tys. Zł do 9,3 tys. zł. Otrzymujący świadczenie w wysokości 3000 zł mogą liczyć na 150 zł zwrotu, z kolei ci otrzymujący 4000 zł na 450 zł. Emeryci, którzy pobierają świadczenie i łączą to z pracą zarobkową, będą musieli liczyć się z koniecznością dopłaty. Podobnie pracujący na dwa etaty lub kilku umowach.

Zwrot podatku na dzieci 2023. Ministerstwo wylicza: nawet 6322,08 zł zwrotu, pod jednym warunkiem

Ministerstwo Finansów zaprezentowało też wyliczenia dla rodzin z dziećmi. Zgodnie z nimi, osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci i korzystające z preferencyjnego opodatkowania oraz ulgi na dzieci i zarabiające 6000 zł miesięcznie, mogą liczyć na 6322,08 zł zwrotu nadpłaconego podatku. Zarabiające 8000 zł miesięcznie otrzymają 6144 zł. Małżonkowie wychowujący dwójkę dzieci mogą również liczyć na spory zwrot, wiele jednak zależy od zarobków i tego, czy pracują oboje rodzice, czy tylko jeden z nich.

  • Wynagrodzenie 4000 zł obu rodziców: zwrot 2639,52 zł.
  • Wynagrodzenie 8000 zł jednego z rodziców, drugi rodzic nieotrzymujący wynagrodzenia: 6144 zł.
Więcej o: