Czujesz nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych? Ekspert wskazuje, o czym to może świadczyć

Miejsca intymne mają specyficzny zapach, który zmienia się przez wpływ różnych czynników. Powodów może być kilka od błahych po takie, które wymagają leczenia. Jaki zapach powinien zwrócić naszą uwagę?

Zapach pochwy zmienia się w zależności od różnych czynników, które mają na niego wpływ. Jest ich wiele, a niektóre bywają niezwykle prozaiczne. Co, jeśli jednak okazuje się, że z miejsc intymnych zaczyna wydobywać się nieprzyjemna woń, która utrudnia codzienne funkcjonowanie? 

Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co może mieć wpływ na nieprzyjemny zapach z pochwy? Powodów jest wiele

Zapach pochwy może zmieniać się wielokrotnie w ciągu dnia i jest to zupełnie naturalne. Wszystko dlatego, że na ten aromat ma wpływ wiele różnych czynników. Może to być przede wszystkim dieta, poziom naszej aktywności fizycznej, a nawet kosmetyki, których używamy do mycia się i pielęgnacji. Obojętne również nie są zmiany hormonalne czy cykle miesiączkowe. Zdarza się też, że na zapach pochwy wpływa działalność bakterii naturalnie bytujących w tej okolicy czy czynności gruczołów potowych. Czasami jednak zaczyna pojawiać się przykry zapach, który wiąże się z różnymi infekcjami intymnymi. Jeśli wraz z nieprzyjemną wonią odczuwasz dodatkowo inne dolegliwości, od razu zgłoś się do lekarza.

Klaudia El Dursi "Gorąca" Klaudia El Dursi. Eksponuje dekolt w krótkim topie

Nieprzyjemny zapach miejsc intymnych. Zobacz, o czym świadczy kwaśna, drożdżowa lub rybia woń

Jakie nieprzyjemne zapachy możemy wyróżnić? Dr n. med. Jacek Tulimowski cytowany przez medonet.pl wskazuje na:

  • Drożdżowy - często towarzyszy mu swędzenie oraz zaczerwienienie, co może świadczyć o grzybicy pochwy. W takiej sytuacji od razu wato udać się do lekarza. Przypadłość bywa skutkiem stosowania antybiotyków, a leczy się ją, stosując probiotyki odbudowujące naturalną florę bakteryjną.
  • Kwaśny - zwykle wraz z taką wonią pojawiają się żółto-zielone upławy. Mogą wskazywać na infekcję rzęsistkiem pochwowym, a w tym przypadku wymagane jest leczenie nie tylko w przypadku kobiety, lecz także jej partnerów seksualnych.
  • Rybi - często wiąże się też z upławami o żółtej barwie oraz z uporczywym swędzeniem. Powodem może być bakteryjne zakażenie pochwy, które powodowane jest głównie przez spadek odporności, nieprawidłową higienę, niezdrową dietę, a nawet stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Warto pamiętać, że zapach pochwy zmienia się nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Jeśli jednak zaczyna być to nieprzyjemna woń, a przy tym towarzyszą jej dodatkowe objawy, od razu należy zgłosić się do lekarza.

Marcelina Zawadzka "Przepiękna" Marcelina Zawadzka w sukience z dekoltem. Podobne od 99 zł

Więcej o: