Zapach każdego człowieka jest zależny od natężenia różnych związków w organizmie, higieny oraz sposobu życia czy odżywiania się. Okazuje się, że podłożem charakterystycznego "zapachu staruszka" są naturalne procesy.
Zapach kojarzony ze starszymi ludźmi niekoniecznie musi być związany z brakiem higieny osobistej. Co powoduje, że seniorzy pachną w specyficzny sposób? Badania przeprowadzone w 2001 roku przez naukowców z Jokohamy pokazują, że woń jest wynikiem zmiany substancji chemicznych wytwarzanych przez ludzki organizm, czyli jest wynikiem naturalnych procesów starzenia.
Badanie polegało na ubraniu grupy osób w wieku od 26 do 75 lat w specjalne koszulki chłonące zapachy. Cząsteczki uzyskane podczas badania poddano analizie. Okazało się, że w większości przypadków wiek nie miał wpływu na zapach. Wyjątkiem były osoby starsze, u których wyodrębniono związek 2-nonenal. Jego natężenie zaobserwowano u osób powyżej 40. roku życia i rosło wraz z wiekiem.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Związek 2-nonenal to nienasycony aldehyd, który wytwarza się na skórze poprzez utlenianie kwasów tłuszczowych. Z wiekiem nasz organizm produkuje go więcej, przez co charakterystyczna woń jest bardziej wyczuwalna właśnie u osób starszych. Nonenal nie rozpuszcza się w wodzie, więc pozostaje na ludzkiej skórze nawet po dokładnym myciu.
Czy można pozbyć się tego zapachu? Kluczem do zmniejszenia wytwarzania 2-nonenalu przez organizm jest odpowiednia dieta, ruch, rzucenie palenia i niespożywanie alkoholu. Pamiętajmy jednak, że jest to związek wytwarzany przez nasz organizm i nie powinniśmy się go wstydzić. Jest to naturalna kolej rzeczy, a zmiany, jakie zachodzą z wiekiem, czekają każdego z nas.