Zimno wieje od okna? Uszczelnisz je w mniej niż 5 minut. Zrobisz to sama bez fachowca

W okolicy okien odczuwasz wyraźny chłód lub wręcz zimny powiew? Firanki poruszają się pod wpływem wiatru? To wyraźny znak, że okna należy uszczelnić. Zrobisz to samodzielnie i bez pomocy fachowca, a cały proces zajmie ci kilka minut.

Nieszczelne okna mogą przysporzyć sporo problemów, szczególnie w sezonie grzewczym. Zawiewający od okna zimny wiatr może zmniejszać temperaturę w pomieszczeniu, a więc negatywnie wpływać na wysokość rachunków. Przyczyn nieszczelności może być kilka. Sprawdź, jak szybko rozwiązać ten problem i po jakie sposoby na nieszczelne okna sięgnąć.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić, gdy okna są nieszczelne? Znaleźć przyczynę

Na początek warto zastanowić się, jaka jest przyczyna nieszczelnych okien. Chłód może bowiem przenikać do wnętrza z różnych powodów, a w zależności od nich należy szukać rozwiązania. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa siła docisku. To jednak nie wszystko. Skąd biorą się nieszczelne okna?

  • Wysokość okna - jeśli skrzydło opadło, konieczne będzie jego wyregulowanie.
  • Zanieczyszczenia nagromadzone w rogach okna i przy uszczelkach - wyczyszczenie zabrudzeń powinno pomóc.
  • Wiatr wiejący ze szczeliny między oknem a parapetem - wszelkie nieszczelności warto zabezpieczyć silikonem.

Jeśli przyczyną jest nieprawidłowa regulacja, przygotuj zwykły klucz imbusowy, śrubokręt i zabierz się za naprawienie problemu. Nie powinno ci to zająć więcej niż 5 minut.

Jak wyregulować nieszczelne okno? Nie potrzebujesz do tego fachowca

Na początek dokładnie wyczyść uszczelki i skrzydła. Pozbądź się brudu i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na szczelność okien. Sprawdź, czy skrzydło jest prawidłowo wyregulowane. Krzywe lub opadnięte okno ciężko się zamyka, czuć też wyraźny powiew. Dokręć śruby przy zawiasach i upewnij się, że mechanizm działa tak, jak należy. Przy okazji zwróć też uwagę na klamki. Wszelkie luzy napraw przy pomocy śrubokręta.

Wyreguluj też siłę docisku, zmieniając tryb okna z letniego na zimowy. Z boku okna znajdziesz suwak i śruby. Przekręć je przy pomocy klucza lub śrubokręta (niektóre modele okien możesz wyregulować palcami) o 90 stopni w prawo. Szczelność okien sprawdzisz przy pomocy kartki. Włóż ją między skrzydło a ramę i zamknij okno. Jeśli nie uda ci się wyciągnąć jej z łatwością, regulacja przebiegła pomyślnie.

Więcej o: