Życie zaczyna się po pięćdziesiątce. Intymne też! Seksuolog radzi: Myśl o sobie

Kobiety w dojrzałym wieku wciąż są aktywne seksualnie, choć wiele z nich niechętnie o tym mówi. Określa się je mianem "WHIP". Co oznacza ten skrót? O seksualności kobiet po pięćdziesiątce opowiedział seksuolog Andrzej Gryżewski w rozmowie z "Twoim stylem".

Zdarza się, że dojrzałe kobiety zamykają się w sobie i nie szukają partnera. Boją się, że spotka ich krytyka. Warto jednak podkreślić, że zarówno miłość, jak i seks jest dla wszystkich, a wiek nie ma najmniejszego znaczenia.

Zobacz wideo Czy wypada pytać kobiety o dzieci i ciążę? "Wyobrażają sobie panie dostać takie pytanie?"

Natalia Kukulska o studniówce córki Natalia Kukulska o nietypowej studniówce córki. "Na mojej, ekstrawagancją były srebrne glany"

Kim są "WHIP"? Seksuolog o obawach dojrzałych kobiet

Kobiety po pięćdziesiątce określa się skrótem "WHIP", czyli "Women, who are Hot, Intelligent and in their Prime". W polskim tłumaczeniu oznacza "kobiety, które są gorące, inteligentne i w najlepszym momencie swojego życia".

To określenie wiele mówi o próbach zmiany postrzegania osób w dojrzałym wieku. Świat się zmienia i coraz więcej kobiet po pięćdziesiątce, sześćdziesiątce czy siedemdziesiątce wychodzi z cienia. Stają się coraz śmielsze i odważniej mówią o swoich potrzebach. Wciąż jednak część z nich boi się krytyki ze strony społeczeństwa. Nie szukają partnera i wycofują się z życia towarzyskiego. Nie chcą spotykać się z mężczyznami, szczególnie młodszymi od siebie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Seksuolog Andrzej Gryżewski w rozmowie z "Twoim stylem" zachęca pacjentki, aby nie rezygnowały z intymnej sfery. Przytacza przykład żony prezydenta Francji Brigitte Macron, starszej od męża o 24 lata. Ludziom wydaje się, że dojrzała kobieta nie ma prawa związać się z tak młodym mężczyzną. A jednak małżeństwo Emmanuela i Brigitte jest szczęśliwe i udane.

Zachęcam pacjentki, by chociaż spróbowały spotkać się z młodszym mężczyzną. One jednak często mają psychologiczną 'nadwzroczność'. Widzą przyszłość w złym świetle. (…) Nie musisz planować z nim przyszłości ani mieć dzieci, możesz z nim flirtować i zobaczysz, jak się z tym będziesz czuła. (…) Myśl o sobie. Chcesz romansu, weź romans. Chcesz seksu, weź seks.

Aplikacje randkowe Szukasz drugiej połówki w sieci? W niektórych województwach jest łatwiej

O miłości dojrzałych kobiet. "Flirt to nie grzech"

W miłości wiek nie ma znaczenia, a dojrzałe kobiety nie powinny rezygnować z intymnej sfery życia. Kobiety po pięćdziesiątce mają prawo czuć się ładne, seksowne i pożądane. Istotną kwestią jest zaakceptowanie samej siebie. Andrzej Gryżewski przekonuje, że w każdym wieku można znaleźć ochotę na flirt.

Kobiety dostają na Tinderze więcej propozycji niż mężczyźni i może się okazać, że dojrzała kobieta ma powodzenie. Nie musi chodzić na randki, jeśli nie chce, ale flirt to nie grzech.
Więcej o: