Jaka jest prawdziwa przyczyna rozwodów? Psycholog zwraca uwagę na cztery kwestie

Zdarza się, że relacja w małżeństwie od jakiegoś czasu rozczarowuje, a pary podejmują decyzję o rozwodzie. Z czego to wynika? Psycholog John Gottman na podstawie obserwacji z gabinetu terapeutycznego zwrócił uwagę na cztery istotne kwestie.

John Gottman, autor poradników z zakresu psychologii prowadzi wraz z żoną poradnię "Gottman Institute", w której wspólnie przeprowadzają terapie dla par. Na podstawie obserwacji z gabinetu terapeutycznego mężczyzna stworzył listę o nazwie "Czterej jeźdźcy Apokalipsy", w której dokładnie określił cztery najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństw.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Maryla Rodowicz domyśliła się, że mąż ją zdradza. Wynajęła nawet detektywa

Dlaczego ludzie się rozwodzą? Uważaj na krytykę

Krytyka często wiąże się z brakiem akceptacji dla partnera. Okazuje się, że częste wytykanie błędów może doprowadzić do rozpadu związku, dlatego warto zwracać uwagę nawet na drobne, z pozoru niewiele znaczące uwagi. Jeśli druga połówka czuje, że po powrocie do domu już przy drzwiach spotka się z krytyką, z czasem może zacząć unikać kontaktu, później wracać z pracy, czy po prostu przestać zwracać uwagę na potrzeby związku.

Psychologowie o przyczynie rozwodów. Traktowanie partnera z pogardą

Pogardliwy stosunek do partnera może zakończyć związek. Takie działanie sprawia, że druga połówka często czuje się traktowana z góry i z czasem stwierdza, że dalsza relacja nie ma sensu. Pogarda może zacząć się od błahostek — na przykład od skrzywienia się na widok ubioru czy rzucenia zniesmaczonego spojrzenia, gdy coś się partnerowi nie uda. Działanie zamiast wspierania pogrąża go jeszcze bardziej, a z czasem szacunek w związku może całkowicie zniknąć.

Co jest najczęstszą przyczyną rozwodów? Obojętność

Zobojętnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwodu. Partner nie bierze już udziału w dyskusjach o konfliktach. Czuje się przytłoczony, dlatego unika też rozmów o innych problemach. Często ma wrażenie, że walka o związek nie ma sensu, skoro w ostatnim czasie zabrakło chęci porozumienia, a nawet empatii. Niektóre pary tkwią w zobojętnieniu przez lata, podczas gdy inne szybko stwierdzają, że należy definitywnie zakończyć związek.

Jakie są powody do rozwodu? Postawa obronna

Obwinianie partnera o wszystko i ciągłe mówienie "to twoja wina!" może odbić się źle na związku do tego stopnia, że stwierdzicie, iż czas się rozstać. Nawet jeśli coś rzeczywiście stało się z winy drugiej połówki, obarczanie jej tym i wywoływanie jeszcze większego poczucia winy nie pomoże w utrzymaniu zdrowej relacji.

Więcej o: