Za co zapłacisz mniej: kąpiel w wannie czy prysznic? Różnica jest zaskakująca

Co się bardziej opłaca: kąpiel w wannie czy pod prysznicem? Autor strony "zaradnifinansowo.pl" dokonał odpowiednich obliczeń na podstawie kosztów, które obowiązują w jego miejscu zamieszkania. Sprawdź, na co się zdecydować i ile rocznie możesz zaoszczędzić.

Inflacja znacząco wpływa na koszty życia. Chcąc uniknąć wysokich rachunków wielu z nas często zastanawia się, co jest bardziej opłacalne — kąpiel w wannie czy szybki prysznic? Sprawdź, ile wynoszą koszty w zależności od tego, na co się zdecydujemy. Różnica może się okazać znacząca.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co denerwuje Don Kasjo? "Nie lubię się wycierać po kąpieli"

Ile kosztuje kąpiel w wannie? Na cenę wpływa wiele czynników

Cena kąpieli zależy od wielu czynników. Obliczenia będą się różnić w zależności od:

  • Ceny za metr sześcienny wody i odprowadzania ścieków, która różni się w zależności od danej gminy;
  • Kosztu podgrzania wody;
  • Wielkości wanny, w której bierzemy kąpiel.

Autor strony "zaradnifinansowo.pl" dokonał odpowiednich obliczeń na podstawie wanny w wymiarze 140×70 cm, która mieści około 150 l wody i kosztów, które obowiązują w jego miejscu zamieszkania. Wziął pod uwagę, że rzadko zdarza się, że nalewamy wodę do pełna. Najczęściej robimy to mniej więcej do połowy jej głębokości. Mężczyzna doliczył również koszt cieczy niezbędnej do opłukania ciała z piany czy szamponu, a także dokonał jej podziału na ciepłą i zimną. Na podstawie dokonanej analizy i dodaniu kosztów wody ciepłej (około 2,03 zł za 70 l wody) i zimnej (około 0,33 zł za 30 l wody) w sumie otrzymał 2,36 zł za jednorazową kąpiel w wannie.

Ile kosztuje szybki prysznic? Cena różni się w zależności od tego, ile czasu się myjemy

Do dokonania obliczeń kosztu jednorazowego umycia się pod prysznicem warto w pierwszej kolejności sprawdzić przepływ wody przez słuchawkę. Średnio jest to 7 l na minutę. Jeśli bierzesz prysznic przez 8 minut, korzystając z cieczy ciepłej i zimnej w tym samym stopniu, koszt wyniesie w sumie około 1,12 zł. Cena będzie rosnąć, jeśli czynność będzie trwała dłużej. Okazuje się, że biorąc prysznic przez 15 minut, wyniesie prawie tyle samo, co kąpiel w wannie.

Wanna a prysznic. Co się bardziej opłaca i ile można zaoszczędzić?

Przy założeniu, że bierzemy prysznic codziennie, przez rok będzie nas to kosztować około 408 zł. W przypadku mycia się w wannie cena, jaką przyjdzie nam zapłacić będzie ponad dwa razy większa, bo wyniesie około 850 zł. Różnica będzie jeszcze bardziej zauważalna w zależności od tego, ile osób liczy nasze domostwo. W przypadku rodziny czteroosobowej oszczędność może wynieść rocznie nawet 1800 zł.

Więcej o: