Skuteczny i tani sposób na nornice. Rozsyp tę przyprawę w ogrodzie, a czym prędzej się wyniosą

Choć nornice pełnią w przyrodzie ważną rolę, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie ogrodnikom. Pożywiają się nasionkami uszkadzają korzenie roślin i cebulki kwiatów, przez co te nie chcą rosnąć, a często po prostu obumierają. Jak się ich pozbyć w humanitarny sposób?

Nornice to niewielkie ssaki, które mierzą około 15 centymetrów. Są drobniutkie, mają brązowo-szare futerko, ostre pyszczki i gołe ogony. Prowadzą głównie nocny bądź wieczorny tryb życia, jednak zdarza się, że możemy spotkać je także za dnia. Pożywiając się uszkadzają korzenie i cebulki roślin oraz kwiatów, a zimą obgryzają korę. Poznaj proste sposoby, dzięki którym wypędzisz je z ogrodu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Prosty i skuteczny sposób na nornicę, który dodatkowo zadba o twoje rośliny. Kosztuje grosze

Jeśli nornice pojawiły się w twoim ogrodzie, postaw na niedrogie, acz skuteczne metody. Pierwszą z nich będzie zrobienie skutecznego odstraszacza. Nornice mają bardzo czuły węch, dlatego gdy tylko poczują nieprzyjemny zapach, czym prędzej się od niego oddalą. Posyp ich tunele cynamonem, a liście kwiatów i krzewów spryskaj ostudzoną kawą rozcieńczoną w wodzie w proporcjach 1:4. Ten sposób nie tylko pomoże się ich pozbyć, ale dobroczynnie wpłynie na rośliny.

Kilka trików, które pomogą wypędzić nornicę. Są niedrogie i niezawodne

Poza odstraszaczami możesz zastosować inne, domowe metody, które pomogą wypędzić nornice z ogrodu. 

  • Posadź rośliny, które je odstraszą, są to m.in. czosnek, wilczomlecz, rącznik pospolity, mięta, porzeczka czarna czy gorczyca.
  • Ponieważ nornice boją się zwierząt, które mogą być dla nich zagrożeniem, regularnie odwiedzaj ogród z psem, albo kotem. Możesz też wrzucić do ich tuneli trochę sierści pupila.
  • Poza cynamonem i kawą, nornice nie znoszą także zapachu czosnku oraz liścia orzecha włoskiego.
  • Ssaki te obgryzają także korę drzew. Z pomocą osłonki sadowniczej bądź słomy skutecznie ją ochronisz.
Więcej o: