Prosty i niezawodny sposób na ćmę bukszpanową. Dzięki niemu uratujesz swoje krzewy

Ćma bukszpanowa potrafi siać prawdziwe spustoszenie w naszych żywopłotach. Jej larwy atakują tylko bukszpany, jest to jednak marne pocieszenie. Ten szkodnik potrafi doszczętnie zniszczyć zaatakowane krzewy. Na szczęście istnieje prosty sposób na ćmę bukszpanową. Jaki? Podpowiadamy.

Ćma bukszpanowa to nocny motyl, który przybył do nas z Azji. Jej larwy są groźnymi szkodnikami bukszpanów. W krótkim czasie potrafią doszczętnie zniszczyć żywopłot, a ich inwazja może przyczynić się do obumarcia ozdobnych krzewów. To dlatego tak ważne jest szybkie zareagowanie, gdy tylko zauważysz szkodnika. Czy istnieje jakiś prosty i tani sposób na ćmę bukszpanową? Sprawdźmy.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej sprawdzonych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Banalny środek na ćmę bukszpanową? Potrzebne produkty możesz mieć w domu

Wbrew pozorom, najprostszy sposób na ćmę bukszpanową nie kosztuje zbyt wiele. By okazał się skuteczny, konieczna jest jednak spostrzegawczość i dokładna obserwacja krzewów. Gdy tylko zauważysz larwy, rozłóż pod krzewem plastikowy worek lub folię malarską, a następnie energicznie, ale ostrożnie, zacznij potrząsać bukszpanem. Larwy uprzątnij, a dla pewności porządnie umyj krzewy wodą z węża ogrodowego, pamiętając, by sięgnąć także w głąb żywopłotu.

Szare mydło, płyn do naczyń i ocet na ćmę bukszpanową. Domowe sposoby na szkodnika

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pułapki feromonowe. Ich zaletą jest to, że są wielosezonowe. Co kilka tygodni należy tylko wymieniać feromon. Możesz kupić gotową pułapkę lejkową lub spróbować skonstruować ją samodzielnie. Do środka dodaj olejki o zapachu cynamonu, kardamonu, świerku lub mięty. 

Skutecznym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej są też domowe opryski. Możesz je wykonać z szarego mydła potasowego lub płynu do mycia naczyń i octu. Jak to zrobić?

  • 75 g mydła potasowego zetrzyj na tarce. Dodaj go do 5 litrów ciepłej wody. Poczekaj, aż mydło się rozpuści, a następnie przelej do spryskiwacza. Spryskaj krzewy.
  • Rozpuść ocet z wodą w proporcji 1:10 (100 ml octu na 1 litr wody). Dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń, porcję dostosuj do ilości wody. Wymieszaj, przelej do spryskiwacza i pokryj bukszpan.

Takie opryski należy wykonywać w momencie, w którym zauważymy pierwsze larwy ćmy bukszpanowej. Pamiętaj, że najważniejsza jest dokładność. Spryskaj liście i gałązki tak, by w całości pokryły się mieszanką. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Więcej o: