Widzowie pokochali ją za rolę Eleonory. Alina Janowska w serialu "Złotopolscy" występowała przez 13 lat

"Złotopolscy" to jeden z najpopularniejszych polskich seriali, który przez lata cieszył się niesłabnącą popularnością. Zagrało w nim wielu słynnych aktorów w tym także Alina Janowska, która wcieliła się w nietuzinkową i pełną werwy starszą panią, Eleonorę Gabriel.

Alina Janowska zaczęła grać na deskach teatru w wieku 20 lat, wkrótce potem dostała angaż do pierwszego filmu. Przez lata pojawiła się w wielu produkcjach oraz w serialach, w tym także w kultowych "Złotopolskich", gdzie grała od początku do końca ich powstawania. 

Zobacz wideo Anna Maria Sieklucka o nagrodzie dla "Dziewczyn z Dubaju". Nie gryzła się w język

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Alina Janowska zagrała w wielu wybitnych serialach i filmach. Przez 13 lat grała w Złotopolskich

Alina Maria Janowska-Zabłocka urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Występowała w łódzkim Teatrze Syrena jako aktorka i piosenkarka, grała także w kabarecie. Podczas jednego ze spektakli została wypatrzona przez asystenta reżysera i w ten sposób trafiła do filmu "Zakazane piosenki". Zagrała w pierwszych polskich produkcjach powojennych, dzięki czemu szybko zyskała sławę oraz rozpoznawalność. Podkładała głos w bajkach Disneya, epizodycznie pojawiała się także w serialach, jednak widzowie pokochali ją w szczególności za rolę w "Złotopolskich", gdzie grała przez 13 lat.

Alina Janowska wcielała się w rolę Eleonory do 2010 roku. Gdzie jeszcze zagrała?

W serialu wcieliła się w rolę energicznej, nadopiekuńczej starszej pani, Eleonory Gabriel, wydziedziczonej z rodziny Złotopolskich za małżeństwo z komunistą. Z serialem była związana przez od 1997 do 2010 roku. Później fani mogli podziwiać ją jeszcze w "Plebani", gdzie zagrała Adelę. Po raz ostatni wystąpiła przed publicznością 17 marca 2013 roku na 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, kiedy świętowała jubileusz pracy artystycznej.

 

Alina Janowska prywatnie. Za swoje zasługi dla kraju otrzymała wiele odznaczeń

Dwukrotnie wychodziła za mąż, doczekała się trójki dzieci. Wraz z nadejściem wojny była osadzona w obozie jenieckim. Oskarżono ją o pomoc rodzinie żydowskiej i współpracę z podziemiem, przez co była więziona przez 7 miesięcy. Brała udział w Powstaniu Warszawskim już od 1 sierpnia, a poza tym była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". Za swoje ogromne zasługi otrzymała liczne odznaczenia i wyróżnienia. Zmarła 13 listopada 2017 roku w Warszawie w wieku 94 lat.

 
Więcej o: