14. emerytura 2023 to dodatkowy zastrzyk gotówki dla... skarbówki. Ile stracą seniorzy?

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku 14. emerytura nie będzie tak wysoka, jak spodziewali się seniorzy. Jak donosi "Fakt", jeśli Ministerstwo Finansów nie wyda nowego rozporządzenia, emeryci będą musieli zapłacić od niej podatek.

Na przełomie sierpnia i września ma być wypłacana 14. emerytura. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że wielu seniorów jednak nie otrzyma jej w takiej wysokości, jak zakładano. Wszystko dlatego, że w tym roku nie będzie wyjątku i zostanie ona opodatkowana. Ile emeryci mogą na tym stracić?

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura, a podatek. Nie będzie zwolnienia?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z podatku zwolnione są jedynie świadczenia do 2500 zł brutto, co oznacza, że niektórzy seniorzy zapłacą podatek zarówno od "trzynastki", jak i "czternastki". Liczono na to, że w tym roku, jak w poprzednim, świadczenia te zostaną z niego zwolnione. Jak podaje "Fakt", nie ma tego w planach, o czym informuje wiceminister finansów. - Nie pracujemy nad takimi przepisami - powiedział  Artur Soboń w trakcie spotkania z dziennikarzami.

W zeszłym roku zwolnienie z podatku było wyjątkiem za sprawą wprowadzenia Polskiego Ładu. Tym razem jednak seniorzy muszą przygotować się na to, że "trzynastki", a następnie "czternastaki" będą przez to mniejsze, niż się spodziewano. Nie dotyczy to jednak osób, których emerytura brutto wraz z "czternastką" brutto nie przekroczy 2500 zł brutto. Co jednak z pozostałymi seniorami?

Ile wyniesie 14. emerytura? Kwota może być niższa, niż zakładano

Przez to, że 14. emerytura nie będzie zwolniona z podatku, wyniesie mniej, niż się spodziewano. Niektórzy liczyli na podobną ulgę do tej, która obowiązywała w 2022 roku za sprawą Polskiego Ładu. Niestety nie jest przewidziana, dlatego seniorzy, których emerytura brutto plus 14. emerytura brutto przekroczą w sumie 2500 brutto, będą musieli zapłacić podatek.

Na przełomie sierpnia i września będzie wypłacana 14. emerytura. W tym roku w wysokości 1588 zł brutto ze względu na marcową waloryzację. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób ze świadczeniem powyżej 2900 zł, 14. emerytura zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Od "czternastki" pobierane jest też 9% składki zdrowotnej.

Nadal jednak trwają spory na temat tego, czy 13. oraz 14. emerytura powinny być opodatkowane. Jak podaje "Fakt", pismo w tej sprawie znajduje się już na biurku premiera.

Więcej o: