Nawet 3000 zł ze skarbówki! Te osoby mogą dostać pokaźny zwrot PIT za 2022. Wystarczy jeden formularz

Osoby, które zainwestowały w IKZE w zeszłym roku nie tylko mogą oszczędzać na emeryturę, ale również liczyć na ulgę podatkową w rocznym rozliczeniu PIT. Wystarczy, że wypełnią odpowiedni formularz. Co należy zrobić, aby ją otrzymać, i ile może wynieść?

Jak podaje pit.pl, oszczędzanie w ramach IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego uprawnia do skorzystania z preferencji podatkowej. Oznacza to, że podatnicy mogą odliczyć ulgę od dochodu (opodatkowanego według skali podatkowej lub podatkiem liniowym) lub przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Od czego można odliczyć ulgę z IKZE? Kto z niej skorzysta?

Z ulgi polegającej na odliczeniu wpłat na IKZE mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, ryczałtem lub podatkiem liniowym oraz rozliczają się samodzielnie, wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic, który samotnie wychowuje dziecko. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia, czy zarabiają, będąc na umowie o pracę, dzieło, zlecenie, czy z prowadzenia działalności.

Ile wynoszą kwoty odliczeń za 2022 rok? Jakie formularze należy wypełnić?

Dzięki uldze możesz odliczyć sumę składek wpłaconych w 2022 roku na IKZE. Oznacza to, że osoby, które do 31 grudnia 2022 roku dokonały wpłat, mogą obniżyć podatek za tenże rok. Zgodnie z przepisami, ich wysokość nie może przekroczyć kwoty, która odpowiada 1,2 krotności lub 1,8 krotności (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej), przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej.

Jak podaje portal pit.pl, za 2022 rok kwoty odliczeń wynoszą:

  • 10 659,60 zł w przypadku osób samozatrudnionych,
  • 7106,40 zł w przypadku pozostałych podmiotów.

Co istotne, by skorzystać z ulgi, trzeba zachować dowody wpłat na IKZE, np. przelewy z wszystkimi danymi. Jakie formularze trzeba złożyć, by można skorzystać z ulgi? 

  • Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, wypełnij PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O.
  • Jako przedsiębiorca opodatkowany według skali, wypełnij PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/O.
  • Jako przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wypełnij PIT-28 oraz załącznik PIT/O.
  • Jako przedsiębiorca, który rozlicza się liniowo według 19 proc. skali, wypełnij PIT-36L.

Pamiętaj także, że oszczędzając z IKZE możesz uniknąć tzw. podatku Belki, gdyż oszczędności zgromadzone w ten sposób są zwolnione z 19. proc. podatku od zysków kapitałowych. Jak podaje pit.pl "żeby skorzystać z preferencji i nie płacić podatku, należy wypłacać pieniądze przez co najmniej 5 lat i wypłacić je po ukończeniu 65. roku życia. Taka wypłata pozwoli na zapłatę 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego, bez podatku od dochodów kapitałowych.".

Jak podaje portal eska.pl "ulga podatkowa w 2022 może wynieść maksymalnie nawet 3411,07 zł dla osób, które są w najwyższym progu podatkowym, płacą 32% podatek i prowadzą pozarolniczą działalność", natomiast w 2023 roku będzie to nawet 3994,56 zł.

Więcej o IKZE możesz przeczytać na stronie gov.pl.

Więcej o: