Dlaczego w walentynki nie wolno prać i szyć? Niektóre przesądy mogą zaskakiwać

Walentynki to wyjątkowy dzień w roku, kiedy w głowie mamy zaplanowany idealny scenariusz na randkę marzeń wraz z ukochanym. Poznaj walentynkowe przesądy i zwyczaje oraz ich pochodzenie. Niektórzy wierzą, że w tym dniu mogą zapewnić szczęście.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od wieków istniały znaki i przesądy, na temat miłości. Są one związane, głównie z singlami, którzy wierzą, że pewne czynności lub rzeczy przyniosą im szczęście w tym konkretnym roku i pomogą spotkać idealną parę na całe życie. Warto jednak podchodzić do przesądów z dystansem i przymrużeniem oka.

Zobacz wideo Pytamy przechodniów, z kim poszliby na randkę? " Chciałbym z nią usiąść do stołu i napić się wina"

Przesądy walentynkowe. Jakie jest ich prawdziwe znaczenie?

Mówi się, że w dzień św. Walentego, czyli w popularne walentynki, istnieje wiele przesądów, które mogą nam zapewnić szczęście w tym dniu. Oto zbiór najpopularniejszych wierzeń walentynkowych.

  • Zgodnie z tradycją młoda dziewczyna miała poślubić pierwszego kwalifikującego się mężczyznę, którego spotkała w walentynki.
  • Obudzenie się przez pocałunek w walentynki jest uważane za szczęście.
  • Niektórzy mogą sądzić, że ptaki nie mają nic wspólnego z romantyzmem, ale w rzeczywistości legenda głosi, że jeśli kobieta zauważy skrzydlate stworzenie 14 lutego, przepowiada on typ mężczyzny, którego poślubi w przyszłości.
  • Jeśli dana osoba pomyśli o pięciu lub sześciu imionach uważanych za odpowiednich partnerów do małżeństwa i przekręci łodygę jabłka podczas recytacji imion, to uważa się, że ewentualnym małżonkiem będzie ten, którego imię zostało wyrecytowane w momencie, gdy łodyga się złamała.
  • Jeśli jabłko zostanie przecięte na pół, liczba nasion znajdujących się w owocu będzie wskazywać, ile dzieci będzie miała ta osoba.

Historia walentynek. Dlaczego w dzień zakochanych nie wolno prać i szyć?

Kiedy sklepy są pełne kwiatów, czekoladek, cukierków i kartek, wiesz, że walentynki są tuż za rogiem. Zanim jednak stały się masowo reklamowanym i szalonym świętem konsumentów, jakim są dzisiaj, miały swoje tradycje i przesądy. Unikanie pranie w tym dniu, to jeden z najpopularniejszych przesądów kojarzonych z walentynkami.

Według starożytnych mitów pranie ubrań 14 lutego może prowadzić do "zmycia ukochanej osoby". Nasz wybranek z czasem może zniknąć z naszego życia tak jak i jego uczucia wobec nas. Ponadto pranie może przynieść również pecha, gdyż pozbawi nas całego szczęścia, jakie dotychczas nam towarzyszyło.

W niektórych przesądach związanych z walentynkami kobietom nie zaleca się robótek ręcznych podczas tego dnia. Może to prowadzić do niepotrzebnych sprzeczek i kłótni z ukochanym.

Te i podobne przesądy możemy traktować z przymrużeniem oka, ale warto zachować je w pamięci, by cieszyć się szczęściem i pomyślnością w miłości.

Więcej o: