Jak prać buty w pralce? Dosyp 3 łyżki do pojemnika na proszek. Niemiły zapach i brud zniknie

Gdy za oknem deszcz i błoto, nasze buty szybko się brudzą. Dobrym sposobem na ich wyczyszczenie jest wrzucenie do pralki, ale czy każdy typ obuwia można prać automatycznie? Jak prać buty w pralce, aby im nie zaszkodzić?

Buty mają to do siebie, że często się brudzą i wymagają czyszczenia. Upranie ich w pralce to szybki sposób na poradzenie sobie z trudnymi do ręcznego usunięcia zabrudzeniami. Pamiętajmy jednak, że nie każdy typ obuwia możemy uprać. Przedstawiamy kilka porad, jak prać buty w pralce, aby zachowały kształt i się nie zniszczyły. 

Zobacz wideo Te buty pomogły zdobyć złoto polskiej sztafecie. "Super kolce" to początek nowej ery w biegach?

Katarzyna Glinka Katarzyna Glinka zapozowała topless na tle Tatr. "Można się zakochać"

Jak prać buty w pralce? Szybki trik na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu

Wydawałoby się, że pranie butów to nic skomplikowanego. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Wyjmij sznurowadła. Jeśli tego nie zrobisz, oczka od sznurowadeł będą niedoczyszczone.
  • Pamiętaj o wyczyszczeniu podeszwy buta. Piasek, błoto czy kamyki mogą uszkodzić urządzenie.
  • Nie stosuj płynów do płukania, gdyż mogą one uszkodzić materiał, z jakiego wykonane jest obuwie, a nawet zmienić ich kształt.
  • Nie ustawiaj wysokiej temperatury, bo można ona trwale uszkodzić buty – rozkleić podeszwę lub utworzyć ciężkie do usunięcia zacieki na powierzchni. Najlepiej prać buty w pralce w temperaturze 30 lub 40 stopni.
  • Ustaw program na pranie ręcznie. Jest to delikatny tryb i nie uszkodzi naszych butów.

Świetnym trikiem na pranie butów w pralce będzie dodanie do proszku 2-3 łyżek sody oczyszczonej. Dzięki niej buty odzyskają dawny kolor. Metoda szczególnie polecana jest do butów białych, które mocno zżółkły. Soda pomoże także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy Aleksander Kwaśniewski szczerze o walentynkach. "Miłość nie cierpi nudy"

Tych butów lepiej nie wrzucaj do pralki. Jakie buty należy prać ręcznie?

Buty nadające się do prania automatycznego to buty sportowe wykonane z tkaniny lub popularne adidasy. Jak prać buty w pralce? Warto umieścić je w specjalnym worku. Nie będą się one tak obijać o bęben pralki, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia.

W pralce nie powinniśmy prać butów skórzanych. Tego typu obuwie należy czyścic specjalnymi preparatami dostępnymi na rynku. Aby przywrócić im blask, wystarczy je wypastować i zaimpregnować. Pralka mogłaby je mocno zniszczyć.

Ręcznie powinniśmy prać buty z cekinami czy nitami – ozdobne elementy mogą zaszkodzić urządzeniu. Buty trekkingowe, które posiadają specjalne wkładki, pianki czy żele amortyzujące, również powinniśmy czyścić ręcznie.

Więcej o: