Rozczulasz się na widok szczeniaków? Naukowcy zdradzają, dlaczego małe psy wydają się nam urocze

Dlaczego uważamy, że szczeniaki są urocze? U wielu osób widok młodego psa wywołuje jedną reakcję: natychmiastową chęć wzięcia go w ramiona i głaskania. Okazuje się, że za taką reakcję odpowiedzialne są hormony.

Wielkie oczy, małe noski, duże głowy, niewielki rozmiar, okrągłe policzki i nieporadne ruchy nieodłącznie kojarzone są nie tylko ze szczeniakami, lecz także kociętami. Ich widok wywołuje w nas określone reakcje. Empatia, współczucie, chęć ochrony to tylko niektóre z nich. Chodzi w szczególności o odruch, który można podsumować krótkim "Aww!". Dlaczego tak się dzieje? Z odpowiedzią przychodzi nauka.

Zobacz wideo Oksytocyna: hormon, który niszczy stałe związki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkie oczy i okrągłe policzki. Dlaczego te cechy wywołują w nas określone reakcje?

Młode psy, ale też koty czy inne zwierzęta, charakteryzują się dużymi głowami czy wielkimi oczami. Zbiór tych cech psychologowie określają mianem "babyness", czyli niemowlęctwa. Już dawno zauważyli, że konkretne cechy, takie jak wspomniane już wielkie oczy i okrągła buzia, ale też drobny nos i duże głowy, budzą w nas odruchy odpowiedzialne za silne uczucia opiekuńcze. Te instynkty wykorzystuje się od lat w kreskówkach czy bajkach.

Większość ludzi natychmiast reaguje na te cechy uwalnianiem oksytocyny, hormonu 'przytulania', i przypływem ciepłych uczuć oraz pragnienia ukojenia i utulenia kogokolwiek lub czegokolwiek, co emituje bodźce

zauważa Nancy Darling, amerykańska psycholog, wykładająca na Oberlin College w Ohio.

Dlaczego szczeniaczki wydają nam się takie urocze? Winny jest nasz mózg

Oksytocyna, często nazywana hormonem miłości, odpowiedzialna jest m.in. za odczuwanie potrzeby dbania, troski, przywiązania, ale też przyjemności, zaufania czy... zazdrości. Pojawia się na wczesnych etapach zakochania, ale też w trakcie porodu. Wywoływane przez oksytocynę reakcje zależą przede wszystkim od konkretnej sytuacji.

Im bardziej infantylne i dziecinne rysy (okrągła twarz, wysokie czoło, duże oczy, mały nos i usta), tym bardziej uroczo wyglądają i tak są postrzegane

– podkreśla Nancy Darling. Co ciekawe, taką reakcję w znacznie większym stopniu wydają się w nas wywoływać zwierzęta niż niemowlęta. W poświęconym tej reakcji artykule, Nancy Darling przytoczyła badanie przeprowadzone w 2011 roku, w trakcie którego wykazano, że większość ludzi pozytywniej reaguje na psa lub kota niż człowieka. W 2022 roku podobne badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie. Naukowcy wykazali, że najbardziej przyjazne i urocze dla oka uważane są szczeniaki w wieku ok. dwóch miesięcy. – W wieku ośmiu tygodni szczeniak ma największą szansę na wzbudzenie naszego zainteresowania. Właśnie w tym wieku jest najatrakcyjniejszy dla ludzi, którzy go adoptują – zauważył prof. Clive Wynne, autor badania.

Więcej o: