Wydaj 5 zł i pozbądź się mchu z trawnika. Ekologiczna mieszanka skutecznie uratuje twój ogród

Mech to prawdziwa zmora właścicieli ogródków. Jest piękną ozdobą lasów, ale niekoniecznie chcemy go mieć na swojej posesji. Rośnie bardzo szybko i trudno go usunąć. Nie jest to jednak niemożliwe. Przedstawiamy genialne sposoby na pozbycie się mchu z trawnika.

Mech uwielbia wilgotne, zaciemnione miejsca. Szybko rozprzestrzenia się na terenach, na których ma sprzyjające warunki do rozwoju. Jednym z takich miejsc jest krótko przycięty trawnik. Jeśli zależy ci na tym, żeby twój ogródek wyglądał na wypielęgnowany, warto pozbyć się mchu. Ten trik sprawi, że zniknie raz na zawsze, a trawa w twoim ogrodzie będzie świetnie się prezentować.

Zobacz wideo Ciasto leśny mech, które nie schodzi z podium

Na jakim podłożu wyrośnie mech? Jak temu zapobiec?

Mech pojawia się na trawnikach, które mają słaby dostęp do światła. Ta roślina uwielbia kwaśną, zbitą i nieprzepuszczalną glebę. Prawidłowe nasłonecznienie i nieprzemaczanie murawy to klucz do sukcesu. Aby nie dopuścić do pojawienia się mchu, należy regularnie i poprawnie kosić trawę. Częste koszenie wzmacnia teren i ogranicza porost mchu. Trawę powinno się kosić przynajmniej raz w tygodniu i na wysokość około 3 cm. Mech rzadziej pojawia się na zadbanych trawnikach, więc właściwa pielęgnacja pozwoli ci uniknąć problemu.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby skutecznie go usuną

W pierwszej kolejności sprawdź kwasowość podłoża. Jeśli pH jest niższe niż 6,0, konieczne jest zastosowanie nawozu, który ma w składzie wapń. Odczyn ziemi z kwaśnego stanie się obojętny i będzie korzystniejszy dla porostu trawy, a nie mchu. Po rozsypaniu na trawniku odpowiedniego preparatu, np. mączki wapiennej, podlej teren delikatnym strumieniem wody. Pomocne będą też preparaty chwastobójcze.

Domowy sposób na mech w ogrodzie. Potrzebujesz tylko dwóch składników

Jeśli na twoim trawniku pojawił się mech, należy działać natychmiast. Możesz być pewny, że roślina szybko się rozprzestrzeni, a wtedy będzie ci trudniej się jej pozbyć. W walce z mchem pomoże ci mieszanka wody z octem. W baniaku do oprysków zmieszaj ze sobą wodę z octem w tych samych proporcjach i powstałym roztworem spryskaj trawnik. Ta metoda jest bezpieczna i ekologiczna.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: