Zamiast wyrzucać, ostudź i połóż na buzię. Opuchnięta twarz po nocy nie będzie już problemem

Opuchnięta twarz po nocy, zaraz po przebudzeniu, to częsty problem wielu kobiet. Zwykle jest spowodowany nagromadzeniem dużej ilości wody pod skórą, jednak nie tylko. Jak sobie z nią poradzić? Spróbuj sprawdzonych, domowych sposobów.

Opuchlizna pojawiająca się na twarzy z rana po przebudzeniu najczęściej wynika z niezdrowego trybu życia, czyli niedostatecznego nawodnienia organizmu, kiepskiej diety bogatej w sól czy spożywania obfitych posiłków przed snem. Jednak to nie wszystko. Może być również oznaką zmian hormonalnych, zapowiedzią choroby czy reakcją alergiczną, dlatego warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Jeśli obrzęk nie jest objawem choroby, możesz go zmniejszyć z pomocą sprawdzonych, domowych sposobów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Maryla Rodowicz o swoich kompleksach. "Zasłaniam twarz włosami"

Opuchnięta twarz po nocy. Jakie mogą być przyczyny?

Opuchnięta skóra twarzy po przebudzeniu jest skutkiem zbierania się pod nią nadmiernej ilości wody, krwi bądź limfy. Najczęściej pojawia się na powiekach, pod oczami lub w okolicy policzków. Może wystąpić zarówno z obu, jak i jednej strony. Może mieć charakter zapalny (spowodowany chorobą lub urazem), bądź niezapalny. Gdy występuje po przebudzeniu, najczęściej jest skutkiem zjedzenia obfitego posiłku na noc, wypiciu niedostatecznej ilości wody, czy nawet złym ułożeniem w trakcie snu, gdy na przykład zbyt mocno dociskasz twarz do poduszki. Co zrobić, aby zniknęła?

Opuchnięta twarz rano. Jak sobie z nią poradzić? Postaw na niedrogie, domowe sposoby

Jeśli po przebudzeniu na twarzy pojawi się obrzęk, możesz zmniejszyć go z pomocą domowych sposobów. 

  • Kompres z czarnej bądź zielonej herbaty lub rumianku — zaparz herbatę w torebkach, poczekaj aż przestygną, a następnie połóż na opuchnięte miejsca na 15 minut.
  • Masaż kostkami lodu — włóż kostki lodu do woreczka, owiń miękką ścierką, by dalej czuć chłód, i masuj twarz delikatnymi, okrężnymi ruchami przez kilka minut.
  • Maseczka z surowego ziemniaka - 1 sztukę warzywa zetrzyj na tarce i połóż na twarzy. Zmyj chłodną wodą po 15 min.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli obrzęk pojawia się częściej, przyjrzyj się swojej diecie i stylowi życia. Nie objadaj się przed snem, zadbaj o zbilansowane, zdrowe posiłki bez nadmiaru soli, zrezygnuj z alkoholu. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie i staraj się zasypiać na plecach. Zacznij się ruszać, co poprawi krążenie i przepływ limfy. Warto też profilaktycznie skonsultować takie objawy z lekarzem.

Więcej o: