Czy emeryt musi składać PIT do urzędu skarbowego? Seniorzy mają dwa wyjścia

Nadszedł czas rozliczeń podatkowych za 2022 rok. W związku z tym pojawia się wiele pytań o to, czy emeryt musi składać PIT do urzędu skarbowego. Nie wszyscy seniorzy mają obowiązek wypełnienia zeznania.

Od 15 lutego do 2 maja 2023 roku podatnicy zobowiązani są do złożenia zeznania w urzędzie skarbowym. Czy emeryt musi się rozliczać? Seniorzy, którzy w 2022 roku nie uzyskiwali innych dochodów poza świadczeniem i nie chcą skorzystać z ulg podatkowych, nie muszą sami składać zeznania PIT. Co, jeśli chcą skorzystać z ulgi lub przekazać swój 1% podatku?

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT-40A. Czy emeryt musi składać PIT do urzędu skarbowego?

PIT-40A dostają emeryci i renciści, którzy w roku podatkowym pobierali świadczenia przez cały rok, a w rozliczeniu nie wyszła im kwota nadpłaty podatku. Nie wszyscy seniorzy, którzy otrzymali PIT-40A, muszą składać zeznanie do urzędu skarbowego. Emeryci, którzy w roku podatkowym:

  • nie uzyskali innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej,
  • nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem ani jako osoby samotnie wychowujące dziecko,
  • nie chcą skorzystać z ulg podatkowych,

nie muszą wypełniać PIT. Urząd zaakceptuje je za nich. Jeśli seniorzy chcą przekazać 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego, również nie muszą składać zeznania podatkowego. Wystarczy, że w urzędzie skarbowym złożą PIT-OP.

Jeśli emeryt chce skorzystać z ulg podatkowych, będzie jednak musiał złożyć PIT w terminie od 15 lutego do 2 maja. Emeryci, którzy otrzymali PIT-40A, a w roku podatkowym uzyskali inne dochody, chcą skorzystać z ulg, rozliczyć się ze współmałżonkiem lub samotnie wychowują dziecko, muszą w urzędzie skarbowym złożyć PIT-37 lub PIT-36 (w przypadku dochodów z działalności gospodarczej).

PIT-11A. Czy emeryt musi się rozliczać? Seniorzy mają dwa wyjścia

Seniorzy, którzy otrzymali PIT-11A, mają dwa wyjścia. Mogą samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w terminie od 15 lutego do 2 maja. Mogą też nie robić nic. Wtedy zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie 2 maja 2023 roku. By uzyskać zwrot nadpłaty podatku, seniorzy muszą zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Można to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. 

Podobnie jak w przypadku PIT-40A, jeśli senior uzyskiwał inne dochody lub chce skorzystać z ulg podatkowych, musi złożyć zeznanie PIT-37. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą konieczne jest złożenie PIT-36.

Więcej o: