Ma 85 lat i "świetną pamięć". Jej mózg jest o kilkadziesiąt lat młodszy. Jak to możliwe?

85-letnia Carol Siegler w swoim życiu zajmuje się wieloma aktywnościami, od wolontariatu, aż po rozwiązywanie krzyżówek. Wciąż jednak czuje, że to za mało i przyznaje, że się nudzi. Kobieta, która zdecydowanie należy do elitarnej grupy Super-Agers i zdradza swój sekret na superpamięć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Carol Siegler to mieszkająca na przedmieściach Chicago wyjątkowa 85-latka. Pomimo wielu aktywności w swoim życiu np. wolontariatu, ćwiczeń na siłowni kilka dni w tygodniu, częstych spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną, czytania wszelkiego rodzaju książek i codziennego rozwiązywania krzyżówek, wciąż przyznaje, że się doskwiera jej nuda. Wszystko dlatego, że kobieta należy do grona "SuperAgerów".

Zobacz wideo Ciągle się śpieszysz? Dopada cię stres? Jedz agrest

Co to jest SuperAger? Mało kto należy do tej wyjątkowej grupy

85-letnia Carol Siegler Należy do elitarnej grupy uczestniczącej w programie Northwestern SuperAging Research Program, który od 14 lat bada osoby starsze z lepszą pamięcią. Aby być SuperAgerem, osoba musi mieć ponad 80 lat i przejść szeroko zakrojone testy poznawcze. Akceptacja w badaniu ma miejsce tylko wtedy, gdy pamięć danej osoby jest równie dobra lub lepsza niż u normalnych poznawczo osób w wieku 50 i 60 lat. Ciekawostką jest, że tylko około 10 proc. osób zgłaszających się do programu spełnia te kryteria. Osoby te, mają podobne cechy. Pozostają aktywni fizycznie i każdego dnia rzucają wyzwanie swojemu mózgowi, czytając lub ucząc się czegoś nowego. Wielu z nich kontynuuje pracę po osiemdziesiątce. SuperAgers to także osoby towarzyskie, otoczone rodziną i przyjaciółmi, i często można je znaleźć jako wolontariuszy w społeczności.

Siegler jest "SuperAgerem", posiadającym mózg tak bystry, jak osoby o 20 do 30 lat młodsze

Patrząc wstecz na swoje życie, Carol Siegler rozpoznaje wiele cech SuperAger. Jako małe dziecko podczas nauczyła się pisać i grać na pianinie. Nauczyła się również czytać po hebrajsku na kolanach dziadka, ślęcząc nad jego cotygodniową gazetą w języku jidysz. W rozmowie z CNN zdradziła:

Mam świetną pamięć. Zawsze to miałam. Zawsze byłam dzieckiem, któremu można było powiedzieć: 'Hej, jaki jest numer telefonu Sofii?'. I po prostu wiedziałabym to z głowy.

Ukończyła szkołę średnią w wieku 16 lat i od razu poszła na studia. Siegler zdobyła licencję pilota w wieku 23 lat, a później założyła rodzinną firmę w swojej piwnicy, która rozrosła się do 100 pracowników. W wieku 82 lat wygrała amerykański turniej krzyżówek dla swojej grupy wiekowej.

Carol Sieger zdradza swój sposób, aby zachować świetną pamięć

Siegler zdradziła jak podaje serwis Medonet, jak wygląda jej poranek. Kobieta wstaje o „przeciętnej porze" i je "przeciętne śniadanie", a na jej talerzu znajdziemy zazwyczaj płatki owsiane, omlety i francuskie tosty. 85-latka z samego rana nastawia również kawę i w międzyczasie gra w Wordle'a lub New York Times Spelling Bee, czekając, aż się zaparzy. Robi to jednak tylko wtedy gdy ma na to ochotę. Oprócz tego stara się pozostawać aktywna fizycznie, wykonując rozmaite ćwiczenia. 85-latka nie lubi w swoim życiu nudy, więc zawsze stara się coś zmienić. Według niej zachowanie bystrości umysłu wymaga unikania popadnięcia w rutynę. Brak ścisłego planu ćwiczeń lub diety Siegler może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale eksperci twierdzą, że ciągłe zmiany mogą być powodem, dla którego pozostała tak bystra.

Lubię się uczyć różnych rzeczy. Zawsze byłam małym dzieckiem, które czytało wszystko, co było.
Więcej o: