Jak uratować białe pranie? Trzy niezawodne sposoby za mniej niż 3 zł. Działają lepiej, niż wybielacz

Wystarczy chwila nieuwagi, by w białym praniu wylądował kolorowy element garderoby i zafarbował wszystkie ubrania. Jeśli dotychczas spisywałaś je na straty, mamy dobrą wiadomość. Istnieją proste i tanie sposoby, dzięki którym odzyskają śnieżną biel. Przedstawiamy trzy z nich.

Wyciągasz białe pranie z pralki i okazuje się, że znalazła się w nim zbłąkana skarpetka w kolorze wściekłego różu, która wszystko zafarbowała? Taka sytuacja zdarzyła się wielu z nas. Zamiast panikować i przekonywać samego siebie, że garderoba w różu to nic złego, sięgnij po proste, tanie i skuteczne triki, dzięki którym przywrócisz ubraniom biel.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Trzy sposoby na zafarbowane białe pranie. Za każdy z nich zapłacisz mniej niż 3 zł

Choć w sklepach znajdziesz wiele produktów, których zadaniem będzie przywrócić ubraniom nieskazitelną biel, podobne rezultaty uzyskasz w szybki i tani sposób. Z pomocą przyjdą ci produkty, które z pewnością znajdziesz w kuchni. Zapłacisz za nie mniej niż 3 zł.

  • Sok z cytryny. Cytryna znana jest ze swoich wybielających właściwości. Nada się nie tylko w przypadku zafarbowanego prania, ale także dla odświeżenia bieli firanek, ręczników i pościeli. Pokrój dwie cytryny w grube plastry, przełóż do dużej miski i zalej ciepłą wodą. Dla lepszego efektu dodaj kilka kropli wody utlenionej lub łyżeczkę proszku do pieczenia. Namaczaj w roztworze zabarwione ubrania przez godzinę, następnie wypłucz i wrzuć do prania.
  • Liść laurowy. Do garnka włóż kilka liści laurowych, zalej wodą i zagotuj. Gdy zacznie wrzeć, odstaw na kilka minut, aż nieco wystygnie. We wciąż ciepłej wodzie umieść zafarbowane ubrania i namaczaj kilkanaście minut, co najmniej do momentu, aż wystygnie. Na koniec wypierz w tradycyjny sposób.
  • Proszek do pieczenia. Jedną miarkę proszku do pieczenia wsyp do pralki i nastaw ją tak, jak zwykle. Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury. Po kolorowych plamach nie pozostanie ślad.

Jak uchronić pranie przed zafarbowaniem? Skuteczny produkt znajdziesz w kuchni

Ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, pamiętaj, aby przed wrzuceniem do pralki dokładnie posegregować ubrania względem kolorów. Do każdego prania możesz dodać także octu w proporcji 1 szklanka na 5 l wody. Z jego pomocą nie tylko uchronisz odzież przed zafarbowaniem, ale także utrwalisz jej barwy. Nada się zarówno do białego prania, jak i kolorowego.

Więcej o: