Ci seniorzy mogą liczyć na 700 zł. Jeśli się pospieszą, dostaną je jeszcze przed Wielkanocą

Już w kwietniu seniorzy dostaną 13. emeryturę. Okazuje się jednak, że to nie jedyne dodatkowe pieniądze, jakie mogą otrzymać w najbliższym czasie. Jak podaje fakt.pl, jeśli się pospieszą, to jeszcze przed świętami na ich konta wpłynie nadpłacony podatek, który może wynieść nawet 700 zł.

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Wszystko za sprawą zmian podatkowych, które zostały wprowadzone w zeszłym roku. Ponieważ od stycznia do lipca obowiązywała inna stawka PIT niż w drugiej części 2022, ci, którzy go początkowo nadpłacili, mogą liczyć na zwrot.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Zwrot nadpłaconego podatku dla seniorów. Kto go otrzyma?

Seniorzy, którzy w zeszłym roku otrzymywali więcej niż 2500 zł brutto emerytury, mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci nadpłaconego podatku. Wszystko za sprawą zmiany stawki PIT, która obowiązywała w 2022 roku. Przez pierwsze sześć miesięcy było to 17 proc., natomiast potem 12 proc. Oznacza to, że seniorzy, którzy nadpłacali go do czerwca, teraz otrzymają zwrot. Dlaczego jednak tylko ci, których świadczenia przekraczały 2500 zł brutto miesięcznie? Od stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku została podniesiona do 30 tys. zł rocznie. Oznacza to, że osoby, które otrzymywały mniej niż 2500 zł brutto emerytury, nie odprowadzały go, gdyż mieściły się w limitach. 

Seniorzy mogą liczyć nawet na 700 zł zwrotu. Jeśli się pospieszą, przelew przyjdzie przed świętami

Wysokość zwrotu, jaki otrzymają seniorzy, zależy głównie od wysokości emerytury, a co za tym idzie, także odprowadzanego podatku. Zasada jest prosta. Im wyższe świadczenie, tym wyższe podatki oraz zwrot. Choć dokładne kwoty nie są jeszcze znane, swoimi szacunkami podzielił się portal fakt.pl. Jak mogą wyglądać w przypadku osób, które nie korzystały z żadnych ulg i odliczeń?

  • Przy świadczeniu 2550 zł brutto miesięcznie zwrot może wynieść 18 zł.
  • Przy świadczeniu 3200 zł brutto miesięcznie zwrot może wynieść 210 zł.
  • Przy świadczeniu 3500 zł brutto miesięcznie zwrot może wynieść 300 zł.
  • Przy świadczeniu 4500 zł brutto miesięcznie zwrot może wynieść 600 zł.
  • Przy świadczeniu 5000 zł brutto miesięcznie zwrot może wynieść 708 zł.

Od 15 lutego seniorzy mogą wypełnić swoje deklaracje podatkowe. Najszybciej zrobią to online, w usłudze Twój e-PIT. Na rozliczenie takiego zeznania skarbówka ma 45 dni, jeśli więc seniorzy się pospieszą, zwrot otrzymają jeszcze przed świętami wielkanocnymi. W przypadku formularzy składanych papierowo termin ten wydłuża się nawet do 3 miesięcy.

Więcej o: