Jolanta Kwaśniewska szczerze o życiu z mężem prezydentem. "Byłam matką samotnie wychowującą dziecko"

Jolanta Kwaśniewska zasłynęła jako niezrównana ikona stylu i elegancji. Była pierwsza dama, już w młodości zachwycała urodą i nienagannymi manierami. Nic dziwnego, że Aleksander Kwaśniewski stracił dla niej głowę. Gdy mąż wkroczył w świat polityki, poświęciła się wychowywaniu córki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jolanta Kwaśniewska jest żoną jednego z prezydentów Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i sympatią wśród Polaków. W latach 1995-2005 pełniła funkcję pierwszej damy Polski. Ma na swoim koncie wiele odznaczeń i wyróżnień. Według sondażu przeprowadzonego w maju 2020 roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zdobyła ponad dwukrotnie więcej głosów, tym samym została uznana za najlepszą pierwszą damę, pokonując żonę aktualnego prezydenta, Agatę Kornhauser-Dudę.

Zobacz wideo Kwaśniewska komentuje słowa Kaczorowskiej. Ale wybrnęła!

Młodość i kariera zawodowa Jolanty Kwaśniewskiej

Jolanta Kwaśniewska przyszła na świat 3 czerwca 1955 roku w Gdańsku. W 1979 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze w tym samym roku próbowała się dostać na aplikację sędziowską. Po pięciu latach Kwaśniewska podjęła pracę w międzynarodowej firmie produkującej sztuczną biżuterię, lecz plany te porzuciła na rzecz założenia własnej działalności. Została współwłaścicielką agencji nieruchomości Royal Wilanów. W firmie pracowała jedynie z jedną przerwą, kiedy jej mąż sprawował urząd prezydenta.

Są razem od 44 lat. Jak Jolanta poznała Aleksandra Kwaśniewskiego?

Jolanta Kwaśniewska w wywiadzie z Krzysztofem Ibiszem dla programu "Demakijaż" zdradziła, jak wyglądały okoliczności poznania się z Aleksandrem.

Poznaliśmy się, kiedy mąż był już na ostatnim roku studiów. Ja byłam wtedy na trzecim roku prawa i administracji. Spotkaliśmy się na zebraniu Rady Uczelnianej. Olek spotkał się z moim kolegami i powiedział do nich, że się ze mną ożeni.
 

Ona miała wtedy 25 lat, a przyszły prezydent był o rok starszy. Mężczyzna nie był świadomy, że Jolanta cierpi z powodu z rozstania z poprzednim chłopakiem. Postanowił więc zawalczyć o jej względy. Podczas prywatki u znajomych odbyła się ich pierwsza randka. Para już wtedy wiedziała, że z tej relacji będzie coś więcej. Powiedzieli sobie sakramentalne "tak" w listopadzie 1979 roku, a w lutym 1981 roku na świat przyszła ich córka Aleksandra.

 

Gdy mąż wkroczył w świat polityki, Jolanta poświęciła się wychowywaniu córki z uwagi na ciągłą nieobecność męża w domu. W rozmowie z Newsweek zdradziła kulisy rodzicielstwa.

Pamiętam, że gdy mąż wszedł w politykę, zaczęłam nagle odpowiadać znajomym: Nie, nie przyjdziemy, Olka nie będzie. Uważałam, że muszę dzielić się nim w imię – jak bardzo górnolotnie by to zabrzmiało – dobra kraju.

Gdy Aleksandra Kwaśniewska była jeszcze mała, to właśnie Jolanta dbała o dom, chodziła na wywiadówki i wychowywała córkę. 

Tak naprawdę byłam matką samotnie wychowującą dziecko. 
 

Rola pierwszej damy. Aleksander Kwaśniewski mógł liczyć na wsparcie małżonki

23 grudnia 1995 roku Jolanta Kwaśniewska oficjalnie została pierwszą damą Rzeczypospolitej. Aleksander, zawsze mógł liczyć na wsparcie eleganckiej i elokwentnej małżonki podczas oficjalnych wizyt, spotkań i przemówień. Z czasem Jolanta zaczęła uchodzić za ikonę stylu i uosobienie klasy. Swoją obecnością często zawsze ocieplała wizerunek męża. Kwaśniewska założyła fundację charytatywną Porozumienie bez barier, dzięki której pomaga wyrównać szanse życiowe ludzi pokrzywdzonych i niepełnosprawnych. Wraz z mężem założyli również specjalny Fundusz Pomocy Młodym Talentom, przeznaczony dla wybitnie uzdolnionych uczniów.

 

Obecność Jolanty Kwaśniewskiej w mediach po zakończeniu prezydentury męża

Gdy Aleksander Kwaśniewski skończył pełnić funkcję prezydenta, Jolanta wcale nie zniknęła z mediów. Wiele Polaków uważa ją za wzór do naśladowania w kwestii stylu i zasad savoir-vivre. W 2006 roku pojawiła się w roli ekspertki w programie "Lekcja stylu", a następnie została jego prowadzącą. Wraz z córką Aleksandrą prowadziła również program telewizyjny "Matki i córki, czyli rodzinny galimatias", w którym uczestnicy zastanawiali się nad podobieństwem dzieci do rodziców.

 
Więcej o: