Pokrój w kosteczkę i zalej wodą. Lwia paszcza błyskawicznie odwdzięczy się nowymi kwiatami

Lwia paszcza zawdzięcza swoją nazwę nietypowej budowie kwiatów. Uwielbiały ją już nasze babcie. Roślina jest łatwa w uprawie, dlatego sprawdzi się u początkujących ogrodników. Jak o nią dbać? Przygotuj domową mieszankę i podlej, a szybko odwdzięczy się bujnymi kwiatami.

Wyżlin większy pochodzi z Europy południowo-zachodniej. Potoczna nazwa "lwia paszcza" wzięła się od charakterystycznej budowy kwiatu. Gdy ściśnie się go po bokach, otwiera się niczym paszcza lwa. Siały je już nasze babcie — to świetna ozdoba ogrodu w stylu naturalistycznym, która często sama rozsiewa się w ogrodzie, jednocześnie go nie zachwaszczając. Roślina w naszych warunkach występuje jako jednoroczna. Może być uprawiana w donicach i na rabatach, a jako kwiat cięty długo zachowa świeżość w wazonie (nawet do 2 tygodni). Sprawdź, jak ją pielęgnować i na co warto zwrócić uwagę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Lwia paszcza. Zapewnij jej te warunki, a będzie długo kwitnąć

Lwia paszcza jest rośliną niezbyt wymagającą w uprawie, dlatego sprawdzi się dla początkujących ogrodników. Dobrze rozwija się w przepuszczalnym, piaszczysto-próchnicznym podłożu i w słońcu, ale toleruje też delikatny półcień. Podczas kwitnienia (od czerwca do pierwszych mrozów) wymaga umiarkowanego podlewania — lepiej podlać ją za mało niż za dużo. Jeśli nie ma nadmiaru wilgoci rzadko choruje, a szkodniki raczej jej nie atakują. Należy zwrócić uwagę, by regularnie zrywać przekwitnięte kwiatostany, co wzmocni wyżlin większy i zapewni mu dłuższe kwitnienie.

Domowy nawóz do lwiej paszczy. Odczekaj 24 godziny, a będzie gotowy

Lwia paszcza preferuje nawozy wieloskładnikowe, które zawierają między innymi fosfor i potas. Z tego względu sprawdzi się wiele domowych mieszanek wzmacniających, których przygotowanie jest tanie i nie zajmuje wiele czasu. 

  1. Skórki z bananów — Pokrój je w kostkę, włóż do słoika, zalej wodą i zakręć. Po 24 godzinach otrzymasz płyn pełen składników odżywczych, który sprawdzi się w podlewaniu lwiej paszczy. Wystarczy przecedzić płyn i zastosować go na roślinę.
  2. Woda z gotowanych warzyw — Można wykorzystać tę po gotowanych ziemniakach, selerze czy burakach. Wywar zawiera wiele składników mineralnych, które wpłyną na prawidłowy wzrost i kwitnienie roślin. Wystarczy go ostudzić i podlewać lwią paszczę. Nawóz można stosować mniej więcej raz na dwa tygodnie, jednak należy pamiętać, by stosować jedynie niesolony płyn.
Więcej o: