Wyżlin większy pochodzi z Europy południowo-zachodniej. Potoczna nazwa "lwia paszcza" wzięła się od charakterystycznej budowy kwiatu. Gdy ściśnie się go po bokach, otwiera się niczym paszcza lwa. Siały je już nasze babcie — to świetna ozdoba ogrodu w stylu naturalistycznym, która często sama rozsiewa się w ogrodzie, jednocześnie go nie zachwaszczając. Roślina w naszych warunkach występuje jako jednoroczna. Może być uprawiana w donicach i na rabatach, a jako kwiat cięty długo zachowa świeżość w wazonie (nawet do 2 tygodni). Sprawdź, jak ją pielęgnować i na co warto zwrócić uwagę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Lwia paszcza jest rośliną niezbyt wymagającą w uprawie, dlatego sprawdzi się dla początkujących ogrodników. Dobrze rozwija się w przepuszczalnym, piaszczysto-próchnicznym podłożu i w słońcu, ale toleruje też delikatny półcień. Podczas kwitnienia (od czerwca do pierwszych mrozów) wymaga umiarkowanego podlewania — lepiej podlać ją za mało niż za dużo. Jeśli nie ma nadmiaru wilgoci rzadko choruje, a szkodniki raczej jej nie atakują. Należy zwrócić uwagę, by regularnie zrywać przekwitnięte kwiatostany, co wzmocni wyżlin większy i zapewni mu dłuższe kwitnienie.
Lwia paszcza preferuje nawozy wieloskładnikowe, które zawierają między innymi fosfor i potas. Z tego względu sprawdzi się wiele domowych mieszanek wzmacniających, których przygotowanie jest tanie i nie zajmuje wiele czasu.