Łatka Maryny z "Janosika" przylgnęła do niej na lata. Gdy zachorowała na raka, aktorstwo zamieniła na medycynę

Ewa Lemańska była jedną z największych polskich gwiazd. Dla większości osób żyje w pamięci jako niezapomniana Maryna z serialu "Janosik". Gdy osiągnęła sukces, a jej nazwisko stało się niezwykle rozpoznawalne, postanowiła wyjechać z Polski, by osiedlić się w Stanach Zjednoczonych. Jej losy, choć wyjątkowo burzliwe, mało komu są znane.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ewa Lemańska-Roycewicz niedawno skończyła 73. urodziny. Od kilku dekad mieszka na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, gdy po sukcesie serialu "Janosik" i roli Maryny postanowiła wyjechać, opuszczając Polskę. Urodziła się w 1949 r. w Łodzi, a gdy ukończyła studia aktorskie w łódzkiej Filmówce, szybko zadebiutowała, nie tylko w teatrze, ale również na ekranie. Rola ukochanej zbójnika miała być dla niej przepustką do wielkiej kariery. Finalnie jednak okazała się prawdziwym przekleństwem. Aktorka nie mogła pozbyć się łatki dziewczyny Janosika, która uniemożliwiała jej zdobycie równie znaczącej roli w jej karierze.

Zobacz wideo Patricia Kazadi o wyglądzie w show-biznesie. "Jesteśmy spaczeni"

Kathy Jacobs 59-letnia modelka w prześwitującej bieliźnie. Internauci: To nierealne

Ewa Lemańska w roli Maryny z "Janosika". Jak wyglądały początki jej kariery?

Ewa Lemańska już w czasie studiów zadebiutowała na scenie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Widzowie mogli ją wtedy zobaczyć w roli Alkmeny w spektaklu Jeana Giraudouxa "Amfitrion 38". Po skończeniu studiów na wydziale aktorskim łódzkiej PWSFTViT związała się z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z warszawskimi scenami: Ludowym, Nowym i Starą Prochownią. Na ekranie zadebiutowała w jednym z odcinków serialu "Doktor Ewa" oraz w filmie "Jak daleko stąd jak blisko". Jednak największą popularność przyniosła jej rola Maryny w serialu Jerzego Passendorfera "Janosik". Wraz z Markiem Perepeczko stworzyli wyjątkowy duet. Plotkowano nawet o romansie, lecz Lemańska stanowczo temu zaprzeczała. Kreacja była na tyle charakterystyczna, że okazała się jednocześnie przekleństwem dla młodej aktorki, która bezskutecznie próbowała dostać inną równie znaczącą i dużą rolę. Na ekranie pojawiała się jedynie epizodycznie.

 

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Kariera w modelingu i trzykrotna walka z nowotworem

W roku 1980 wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych zaraz po rozwodzie z pierwszym mężem, Cezarym Kaplińskim. Decyzja ta była spowodowana również brakiem perspektyw i propozycji ról. Ewa Lemańska zaczęła pracę modelki, pojawiła się na pokazach w Paryżu, Mediolanie, Londynie czy Nowym Jorku. Jej uroda została doceniona za oceanem, lecz kariera aktorka ograniczyła się jedynie do statystowania w produkcjach filmowych.

W 1998 roku zdiagnozowano u niej raka piersi i właśnie wtedy aktorka rozpoczęła długą walkę o zdrowie. Podczas trwania choroby zainteresowała się medycyną, co przełożyło się na to, że skończyła szkołę pielęgniarską, a następnie podjęła pracę jako asystentka medyczna. Gdy wygrała walkę z rakiem piersi, kilka lat później wykryto u niej groźnego guza w mózgu. Przeszła więc operację jego usunięcia w Korei Południowej. Zaledwie sześć lat później Lemańska usłyszała kolejną diagnozę, tym razem wykryto u niej czerniaka. W wyniku tej choroby amputowano jej palca u stopy. Ewa Lemańska wciąż przebywa pod opieką onkologiczną.

Cztery nieudane małżeństwa Ewy Lemańskiej. Burzliwe życie prywatne aktorki

Życie prywatne aktorki i jej związki nie należały do udanych. Jej pierwszym mężem był aktor Cezary Kapliński. Para rozstała się w 1980 roku, a później aktorka dowiedziała się, że był gejem. Po tym, jak wyjechała do Stanów Zjednoczonych wyszła ponownie za mąż za Olgierda Roycewicza, z którym doczekała się dwóch synów. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu. Rozstali się po 14 latach. Następnie Lemańska wyszła ponownie za mąż za Jamesa Rooneya, lecz i ten związek nie przetrwał. W jednym z wywiadów wyznała również, że była żoną włoskiego mafioza, jednak jego tożsamość nie jest znana mediom.

Więcej o: