Dodaj do wody i spryskaj, a przędziorki i mszyce pospadają z gałęzi. Ta metoda jest niezawodna

Jeśli zauważasz w swoim ogrodzie szkodniki takie jak mszyce lub przędziorki, przed zainwestowaniem w preparaty ze sklepy wypróbuj domowe opryski. Okazuje się, że można wykonać je samodzielnie, są łatwe w przygotowaniu i kosztują grosze. Sprawdź, co należy zrobić i zaskocz się efektem.

Rośliny ogrodowe często napotykają wiele trudności i niebezpieczeństw w postaci gryzoni, chorób czy szkodliwych owadów. Brak odpowiedniej reakcji może skutkować ich uszkodzeniem. Jeżeli zauważasz na swojej posesji i w pobliżu roślin mszyce i przędziorki, nie musisz się martwić i pędzić do sklepu po specjalistyczny preparat. Pozbędziesz się ich szybko i skutecznie przy pomocy tego, co zapewne masz już w domu czy ogrodzie. Wystarczy przygotować odpowiedni, ekologiczny oprysk.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Dodaj do wody i spryskaj. Przędziorki i mszyce pospadają z gałęzi

Skuteczną pomocą w walce z mszycami i przędziorkami jest odpowiednio ugotowany i rozcieńczony napar z pokrzywy. Wystarczy zebrać około 1 kilogram pokrzyw na 1 l wody.

  1. Gotuj pokrzywy w wodzie przez około 30 minut.
  2. Rozcieńcz wywar z wodą w proporcji 1:5 i spryskaj rośliny.

Inną skuteczną, choć nieco bardziej wymagającą i czasochłonną metodą jest przygotowanie gnojówki z pokrzywy. Należy wybrać wiadro lub beczkę, wyłożyć na dnie około 1 kg pociętych liści i zalać całość 10 l wody (najlepiej deszczówką). Kolejnym krokiem jest przykrycie pojemnika gazą i ustawienie go w cieniu, z dala od domu (ze względu na nieprzyjemny zapach, który będzie się wydzielał). Gnojówkę należ mieszać raz dziennie, a po zniknięciu piany (mniej więcej dwa tygodnie później) należy rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 1:20 i spryskać zainfekowane rośliny.

Oprysk z czosnku na mszyce i przędziorki. Jak go zrobić?

Na przędziorki i mszyce sprawdzi się również oprysk z czosnku. Wszystko ze względu na charakterystyczny, gryzący zapach, którego nie znoszą. Warto przygotować odpowiedni roztwór od razu, gdy zauważymy na roślinach nawet niewielkie ślady szkodników. Okazuje się, że to banalnie proste.

  1. Pokrój drobno czosnek. Włóż go do słoika i zalej 1 l chłodnej wody.
  2. Zamieszaj roztwór, przykryj słoik i odstaw go na 24 godziny w ciepłe, suche miejsce.
  3. Rozcieńcz wywar z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj rośliny.

Naturalny oprysk z czosnku może być przechowywany w lodówce przez około miesiąc. Wystarczy wcześniej zamknąć go w szczelnym pojemniku.

Więcej o: