Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? O ich obecności świadczą nie tylko ugryzienia

Pluskwy, choć niewielkie, bywają prawdziwym utrapieniem, które łatwo przynieść do domu. Mimo że ich ugryzienia nie są niebezpieczne, gdyż nie przenoszą chorób, ślady po nich swędzą i wyglądają nieestetycznie. Na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Choć nie latają, poruszają się niesłychanie szybko. Wbrew pozorom nie zagnieżdżają się tam, gdzie brudno, gdyż przyciąga je krew, a nie zabrudzenia. Wybierają miejsca trudnodostępne, jednak blisko człowieka. Najczęściej są to materace, ramy łóżek, zagięcia i szwy materiałów, książki, tapety, a nawet ubrania. Możesz przynieść je w bagażu, używanych meblach czy odzieży. Pojawiają się szybko i niespodziewanie. Co świadczy o obecności pluskwy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Jak wygląda pluskwa? Możesz przynieść ją wraz z bagażem

Pluskwy to malutkie owady, które wyglądem przypominają pestkę jabłka. Mają ciała o owalnym kształcie, lekko zwężające się ku przodowi i zazwyczaj nie przekraczają 6 mm długości. Choć dorosłe osobniki są płaskie, po pożywieniu puchną i przybierają charakterystyczny, brunatno-czerwony kolor. Z kolei niedojrzałe formy tych insektów są dużo mniejsze i jaśniejsze. Samica w ciągu swojego życia może złożyć setki malutkich, białych jaj. Gołym okiem zobaczysz jedynie dorosłą formę pluskwy, do tych mniejszych potrzebować będziesz lupy. 

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Nie tylko ugryzienia świadczą o ich obecności

Pluskwy żerują głównie w nocy. Ich ugryzienie najczęściej jest bezbolesne, jednak ślady, jakie pozostawia na skórze, bywają dość duże. Najczęściej jest to zaczerwienienie i bąbel. Jeśli takie ukąszenia pojawiają się regularnie, do tego występują na odsłoniętych częściach ciała i w niedalekiej odległości od siebie (nawet w jednej linii), warto sprawdzić mieszkanie pod kątem pluskiew. Co istotne, rzadko się zdarza, by gryzły codziennie, zazwyczaj robią to, co kilka dni.

Na jakie inne sygnały powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Martwe owady przypominające pluskwy, które znajdujesz w mieszkaniu. Oznaczają najczęściej, że zagnieździł się gdzieś blisko.
  • Odchody pluskiew w postaci małych, czarnych plam na materacu i meblach.
  • Słodki, mdły zapach, podobny do zapachu kolendry bądź migdałów, który oznacza, że gdzieś w pobliżu jest ich gniazdo,
  • Drobne plamki krwi na pościeli, czy przy łóżku, którą insekty strawiły i wydaliły.
Więcej o: