Choć nie latają, poruszają się niesłychanie szybko. Wbrew pozorom nie zagnieżdżają się tam, gdzie brudno, gdyż przyciąga je krew, a nie zabrudzenia. Wybierają miejsca trudnodostępne, jednak blisko człowieka. Najczęściej są to materace, ramy łóżek, zagięcia i szwy materiałów, książki, tapety, a nawet ubrania. Możesz przynieść je w bagażu, używanych meblach czy odzieży. Pojawiają się szybko i niespodziewanie. Co świadczy o obecności pluskwy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pluskwy to malutkie owady, które wyglądem przypominają pestkę jabłka. Mają ciała o owalnym kształcie, lekko zwężające się ku przodowi i zazwyczaj nie przekraczają 6 mm długości. Choć dorosłe osobniki są płaskie, po pożywieniu puchną i przybierają charakterystyczny, brunatno-czerwony kolor. Z kolei niedojrzałe formy tych insektów są dużo mniejsze i jaśniejsze. Samica w ciągu swojego życia może złożyć setki malutkich, białych jaj. Gołym okiem zobaczysz jedynie dorosłą formę pluskwy, do tych mniejszych potrzebować będziesz lupy.
Pluskwy żerują głównie w nocy. Ich ugryzienie najczęściej jest bezbolesne, jednak ślady, jakie pozostawia na skórze, bywają dość duże. Najczęściej jest to zaczerwienienie i bąbel. Jeśli takie ukąszenia pojawiają się regularnie, do tego występują na odsłoniętych częściach ciała i w niedalekiej odległości od siebie (nawet w jednej linii), warto sprawdzić mieszkanie pod kątem pluskiew. Co istotne, rzadko się zdarza, by gryzły codziennie, zazwyczaj robią to, co kilka dni.
Na jakie inne sygnały powinniśmy zwrócić uwagę?