Jak wyczyścić pralkę? Wsyp pół szklanki do dozownika i nastaw program, a będzie czysta i pachnąca

Jak wyczyścić pralkę, by była nieskazitelnie czysta i pachnąca? Mimo że korzystamy z niej kilka razy w tygodniu, a niekiedy także codziennie, często zapominamy o regularnym czyszczeniu. Z tego powodu urządzenie przestaje dopierać, a z jego wnętrza unosi się brzydki zapach. Jak temu zaradzić?

Panujące wewnątrz pralki ciepłe i wilgotne środowisko to idealna pożywka dla pleśni. Resztki detergentów, twarda woda, piasek, zabrudzenia — to wszystko nie tylko naraża ubrania na niedopranie, brzydki zapach czy zniszczenie, ale również urządzenie na awarię. Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Jak wyczyścić pralkę z pomocą octu? Instrukcja krok po kroku

Do dokładnego wyczyszczenia pralki będziesz potrzebować miski, wody, sody oczyszczonej, octu i ściereczek bądź gąbki. Od czego zacząć?

  1. Czyszczenie dozownika. Do miski nalej ciepłej wody, dodaj 3 łyżki sody oczyszczonej i zanurz w roztworze podajnik. Zostaw nawet na kilka godzin, na koniec wyczyść z pomocą ściereczki.
  2. Bęben. Z pomocą wilgotnej ściereczki dokładnie przetrzyj wszystkie zakamarki wewnątrz bębna, w szczególności nie omijając uszczelek. Jeśli zauważyć na nich nalot, wyjmij i wymocz w wodzie wymieszanej z octem.
  3. Cała pralka. Do czystego dozownika wlej 2 szklanki octu i nastaw urządzenie wybierając najwyższą temperaturę. Na końcu wytrzyj jeszcze raz bęben z pomocą ściereczki, by zebrać wszelkie pozostałości po detergentach czy zabrudzeniach. 

O czym warto pamiętać? Po praniu zawsze zostawiaj otwarte drzwiczki, aby pralka mogła wyschnąć. Nigdy nie trzymaj w niej wilgotnych ubrań, zamiast tego wyjmij je do suszarki czy umywalki. Po każdym praniu oczyszczaj sitko z kłaczków i innych zabrudzeń. Te proste działania sprawią, że pralka długo ci posłuży, a pranie zawsze będzie czyste i pachnące.

Zamiast octu sięgnij po kwasek cytrynowy. Zadziała równie skutecznie

Zamiast octu, do wyczyszczenia pralki możesz użyć również kwasku cytrynowego, który nie tylko zneutralizuje brzydki zapach, ale także usunie kamień. Do dozownika wsyp pół szklanki produktu i uruchom pranie z najwyższą temperaturą. Gdy się skończy, wytrzyj wnętrze bębna i pozostaw otwarte drzwiczki. Pamiętaj, że pralkę powinno się czyścić nie rzadziej niż raz na miesiąc.

Więcej o: