Zamiast wyrzucać do kosza, zalej wodą. Strelicja królewska szybko odwdzięczy się pięknymi kwiatami

Strelicja to egzotyczna roślina, której kwiaty przypominają egzotyczne ptaki. Z tego powodu cieszy się sporą popularnością. Zdarza się jednak, że mimo ogromnych starań roślina marnieje. Jak dbać o strelicję i czym ją nawozić, by odwdzięczyła się pięknymi kwiatami?

Strelicja królewska już od jakiegoś czasu cieszy się sporą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i osób, które uprawą roślin zajmują się od dawna. Uwagę zwraca kolorowymi kwiatami, które przypominają rajskie ptaki. Nie jest wymagająca, choć trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki tym poradom strelicja szybko odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o strelicję? Zadbaj o cztery ważne elementy

Strelicja to roślina pochodząca z Afryki. W naszym klimacie uprawiana jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Strelicja nicolai przyciąga ozdobnymi liśćmi, królewska - pięknymi kwiatami. Niezależnie od odmiany, warto pamiętać o ważnych zasadach dotyczących uprawy. Przede wszystkim zapewnij roślinie jak największą dawkę słońca. Wybierz mniejszą doniczkę, strelicja bowiem najlepiej czuje się w dość ciasnych pojemnikach. Wybierz też żyzne podłoże, które będzie dobrze trzymać wilgoć, ale uważaj na zastój wody. To może prowadzić do gnicia korzeni. Ziemia powinna być stale wilgotna, regularnie podlewaj więc strelicję.

Czym nawozić strelicję? Sięgnij po niezawodny nawóz z bananów

W sezonie wegetacyjnym i intensywnego wzrostu rośliny, nawóz dostarczaj często, najlepiej co drugie podlewanie. Dobrze sprawdzą się produkty przeznaczone dla roślin kwitnących czy nawozy do pomidorów i ogórków, które pobudzą kwitnienie i dostarczą strelicji niezbędnych składników odżywczych.

Dobrym pomysłem jest też regularne nawożenie rośliny domowymi miksturami. Najlepiej sprawdzi się nawóz z bananów. Wzmocni strelicję, dostarczy jej wapń, potas, azot czy fosfor. Jak go przygotować?

  1. Skórkę z jednego banana oczyść w miarę możliwości z resztek owocu. Pokrój na mniejsze kawałki.
  2. Wrzuć do litrowego słoika i zalej chłodną wodą.
  3. Zakręć i odstaw w chłodne i ciemne miejsce na kilka godzin, a najlepiej na cały dzień.

Nawóz z bananów możesz też przygotować z ususzonych skórek. Ułóż je miękką stroną ku dołowi na blaszce wyłożonej papierem. Umieść w piekarniku rozgrzanym do ok. 100 stopni Celsjusza i piecz przy uchylonych drzwiczkach przez ok. godzinę, aż skórki będą wysuszone. Na koniec zmiel je w blenderze. Raz na 3 tygodnie wsyp łyżeczkę proszku do doniczki ze strelicją.

Więcej o: