W ilu stopniach prać pościel, aby pozbyć się roztoczy i bakterii? Wiele osób popełnia błąd

W ilu stopniach prać pościel? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wiedza jest przydatna, jednak mało kto wie, jaki program wybrać, by pozbyć się zabrudzeń i roztoczy, a przy okazji nie zniszczyć materiału. Okazuje się, że niewłaściwe działanie może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Pranie pościeli jest bardzo ważne i należy robić to częściej, niż się niektórym wydaje. Materiał szybko pochłania pot i zabrudzenia, a kąpiel przed snem i zakładanie świeżej piżamy nie zawsze pozwalają tego uniknąć. Okazuje się, że na zdrowie może wpływać też temperatura, jaką dobieramy podczas ustawiania programu w pralce. Jaka jest prawidłowa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

W ilu stopniach prać pościel? Odpowiednia temperatura to klucz do sukcesu

Przed podjęciem działań dotyczących prania pościeli w pierwszej kolejności należy zawsze sprawdzić, jakie są zalecenia producenta. Zazwyczaj umieszcza się je na metce produktu. Materiały wykonane z bawełny i lnu najlepiej prać w programie o temperaturze 60 stopni, co pozwoli pozbyć się grzybów, roztoczy i bakterii. Oprócz czystości będą też wtedy przyjemnie miękkie w dotyku.

Pościele wykonane z materiałów syntetycznych warto prać w temperaturze około 40 stopni. Świetnym dodatkiem do prania są płyny zmiękczające, które nadadzą im przyjemnego zapachu. Warto jednak zachować ostrożność i nie przesadzić z ilością środków czyszczących, co może później wywołać alergię skórną i odbarwienie materiału. Warto zwrócić też uwagę na dobry nawyk, jakim jest prasowanie pościeli po praniu. Wszystko ze względu na wysoką temperaturę, która zlikwiduje resztki bakterii.

Jak często prać pościel? Regularność ma wpływ na zdrowie

Niektórzy zmieniają pościel raz na kilka tygodni, jednak warto robić to o wiele częściej. Często odnosimy wrażenie, że w łóżku spędzamy tylko noce, dlatego materiał nie brudzi się zbyt szybko. Nic bardziej mylnego. Regularna i właściwa pielęgnacja narzut pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie materiały są siedliskiem mikroskopijnych resztek jedzenia, sierści pupili czy zrogowaciałego naskórka, którego często nie dostrzegamy gołym okiem.

Jeśli kąpiesz się przed położeniem do łóżka, zmiana pościeli raz w tygodniu wystarczy. W innym przypadku warto robić to nawet co dwa-trzy dni. Podczas choroby i pocenia się sytuacja jest nieco inna, dlatego należy zrobić to od razu. Działanie ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób, które cierpią na alergie skórne.

Więcej o: