Dzień Kobiet - kiedy wypada i co to za święto? Historia i ciekawostki

Dzień Kobiet już od ponad stulecia pozostaje ważnym świętem, które obchodzi się w ponad 30 krajach. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie robiono to w lutym.

Kiedy jest Dzień Kobiet? O początkach słynnego święta

Kiedy jest Dzień Kobiet? Obchodzimy go oczywiście 8 marca i nie ma co do tego zbyt wielu wątpliwości. Trzeba jednak pamiętać, że w 2023 r. data ta już po raz 112 zostanie skojarzona właśnie ze świętem wszystkich kobiet. Chociaż oficjalne obchody pierwszy raz odbyły się w 1910 r., to nie od razu było to 8 marca. Już wcześniej protestowano w imieniu wszystkich kobiet w Nowym Jorku - miało to miejsce w lutym 1909 roku. 

Coroczny Dzień Kobiet, związany na początku z Drugą Międzynarodówką Socjalistyczną, miał przede wszystkim służyć wsparciu starań o prawa wyborcze dla kobiet. Na początku XX w. nie było one bowiem czymś oczywistym tak, jak ma to miejsce obecnie.

Dzień Kobiet - kiedy święto kobiet weszło do kanonu ważnych obchodów?

Kiedy Dzień Kobiet upowszechnił się w Europie i na świecie? Chociaż decyzję o jego obchodzeniu podjęto w Kopenhadze, to szybko idea ta przenikała do kolejnych społeczeństw. Często obchody były związane ze strajkami, protestami lub manifestacjami antywojennymi. W 1917 r. strajki kobiet przyspieszyły wybuch rewolucji lutowej w Rosji. Nic dziwnego, że do święta wszystkich kobiet zaczęli się też odwoływać bolszewicy, co położyło się cieniem na jego słusznej idei.

Zobacz wideo Pełna słodyczy szkatułka ze zdjęciem, czyli prezent na Dzień Kobiet w wersji last minute

Kiedy jest Dzień Kobiet w innych krajach?

Kiedy Dzień Kobiet przypada w innych krajach? W przypadku 30 państw świata obchody odbywają się właśnie 30 marca. Można tu jednak wskazać kilka ciekawostek:

  • W Armenii kobiety mogą świętować dwa razy w roku. Nie tylko 8 marca, ale i 7 kwietnia. Druga data jest połączona z obchodami organizowanymi przez Apostolski Kościół Ormiański.
  • W Rumunii Dzień Kobiet jest jednocześnie świętem wszystkich matek. 
  • W Tunezji Święto Kobiet przypada na 13 sierpnia.

W wielu krajach świętowanie w dalszym ciągu związane jest z głoszeniem haseł istotnych społecznie. Chodzi choćby o większy udział kobiet w życiu społecznym, politycznym i zawodowym. Happeningi na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn odbywają się również w Polsce. 

Święto Kobiet i tradycje z nim związane

Z czym związane jest Święto Kobiet? W Polsce po raz pierwszy obchodzono je oficjalnie w 1924 r. Bardzo mocno forsowane było w latach 70. Wówczas panie otrzymywały nie tylko kwiaty, ale również rajstopy. Dzień ten kojarzył się zaś zwłaszcza z goździkami. Obchody miały przy tym narzucony charakter i nie dotyczyły sfery prywatnej, ale odbywały się w szkołach lub zakładach pracy. 

W latach 90. nasze podejście do 8 marca zmieniło się. Oczywiście w dalszym ciągu najpopularniejszym prezentem są kwiaty, ale raczej już nie goździki. Nie dziwią jednak także zupełnie inne prezenty - od czekoladek zaczynając, poprzez maskotki, na voucherach do SPA czy drogiej biżuterii kończąc. Sama idea Dnia Kobiet, chociaż bardzo ewoluowała przez ostatnie 112 lat, wciąż pozostaje żywa i niezwykle istotna.

Zobacz też: Prezent na Dzień Kobiet - trzy topowe podarunki, które będą zawsze udane

Więcej o: