Zawiń w woreczek i wrzuć do pralki. Materiały odzyskają śnieżną biel już po pierwszym praniu

Po wyjęciu ubrań i firanek z pralki często mamy nadzieję, że wciąż będą cieszyć nieskazitelną bielą. Niestety rzeczywistość szybko to weryfikuje, a materiały stają się zszarzałe i pożółkłe. Na szczęście z problemem szybko rozprawi się tani, ekologiczny produkt, który większość z nas ma w domu.

Zdarza się, że białe ubrania i firanki prędzej czy później nas rozczarowują. Okazuje się, że z czasem tracą swój naturalny kolor na rzecz szarości i żółci. Mało kto wie, że problem można rozwiązać wykorzystując proste, tanie i ekologiczne produkty z kuchni — bez potrzeby zakupu chemicznych, drogich preparatów. Wystarczy przygotować niewielką ilość skorupek po kurzych jajkach i lniany woreczek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sposoby na pogniecione ubrania

Zagotuj, zawiń w woreczek i wrzuć do pralki. Zadziałają lepiej niż wybielacz ze sklepu

Do wybielania ubrań warto wykorzystać skorupki z jajek, które są wybawieniem zwłaszcza w przypadku zszarzałych firanek. Często się zdarza, że materiał po jakimś czasie od zakupu przestaje cieszyć śnieżną bielą. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowych zasłon, wykorzystaj do prania łupinki. Są w pełni ekologiczne i antyalergiczne, a na dodatek zadziałają lepiej niż środki ze sklepu. Nie wydasz też dodatkowo ani grosza.

  1. Umyj skorupki z 2-3 jajek i gotuj je we wrzątku przez 10 minut. Możesz to pominąć, jeśli zostały zdjęte z ugotowanych wcześniej jaj.
  2. Włóż łupinki do lnianego woreczka, dokładnie go zabezpiecz przed otwarciem i dorzuć do bębna pralki z ubraniami czy firankami. Jeśli materiały są mocno zszarzałe, możesz przygotować kilka takich woreczków.
  3. Uzupełnij urządzenie o standardowy środek piorący i nastaw program.

Efekty wybielania będą widoczne już po pierwszym praniu.

Jak wybielić pożółkłe koszule? Wykorzystaj sodę oczyszczoną

Żółte plamy na koszulach zazwyczaj są spowodowane poceniem się. Aby się ich pozbyć, warto jak najszybciej podjąć działania — trwałe zabrudzenia mogą okazać się o wiele trudniejsze do usunięcia. Do wybielenia koszul sprawdzi się soda oczyszczona, którą wielu z nas ma w kuchni. Metoda może być stosowana również profilaktycznie.

  1. Zmieszaj 4 łyżki produktu z niewielką ilością wody, by otrzymać gęstą papkę.
  2. Nałóż pastę na żółte zabrudzenia i delikatnie wetrzyj.
  3. Odczekaj 1-1,5 godziny.
  4. Włóż koszulę do pralki i wypierz standardowym sposobem (zwracając uwagę na zalecenia producenta z metki).
Więcej o: