To oficjalne! Ci seniorzy otrzymają "trzynastki" szybciej. Pieniądze przyjdą jeszcze przed świętami

Już niebawem seniorzy mogą liczyć na rekordową waloryzację emerytur, która w tym roku będzie procentowo-kwotowa, oraz dodatkową wypłatę w postaci "trzynastek". Jak informuje dziennik "Fakt", niektórzy otrzymają 13. emeryturę wcześniej. Dlaczego?

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie, na które seniorzy mogą liczyć od 2019 roku. Wypłacana jest w kwietniu razem z przewidzianą na ten miesiąc emeryturą. Ten rok będzie jednak trochę inny — niektórzy przelew mogą otrzymać już pod koniec marca.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Otrzymujesz emeryturę 1. dnia miesiąca? Za kwiecień przyjdzie wcześniej wraz z "trzynastką"

Zgodnie z ustawą, dodatkowy przelew w formie "trzynastki" otrzyma każdy senior. W tym roku wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli tyle, co minimalne świadczenie, a na konta trafi wraz z docelową emeryturą. Okazuje się, że niektórzy mogą liczyć na wcześniejszy przypływ gotówki. - ZUS wypłaci trzynastki wraz ze świadczeniem przysługującym za kwiecień. Niektórzy emeryci i renciści swoją trzynastkę otrzymają nieco wcześniej, ponieważ pierwszy termin płatności (1 kwietnia) przypada w weekend — wyjaśniła w rozmowie z "Faktem" prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS już 28 marca przekaże Poczcie Polskiej pieniądze na wypłaty. Oznacza to, że osoby, które normalnie otrzymują emeryturę 1 kwietnia, mogą liczyć na "trzynastkę" już 31 marca. 

Kto jeszcze otrzyma wcześniejszy przelew? Mogą na niego liczyć ci seniorzy

Na wcześniejszy przelew mogą liczyć także seniorzy, którzy pobierają emeryturę bądź rentę 10 kwietnia. Ponieważ w tym roku na ten dzień przypada w drugi dzień świąteczny, pieniądze powinny do nich trafić jeszcze przed Wielkanocą. Seniorzy, którzy wypłaty mają w późniejszych dniach, tj. 15, 20 i 25 dzień miesiąca, w kwietniu otrzymają emeryturę po świętach. Z kolei ci, którzy otrzymują m.in. świadczenia i zasiłki przedemerytalne muszą poczekać do maja.

Ile wyniesie 13. emerytura 2023 netto? O tym warto wiedzieć

Co istotne, w tym roku "trzynastki" nie są zwolnione z podatku, co oznacza, że seniorzy mogą liczyć na przelew w wysokości 1588,44 zł brutto, a kwoty netto będą się różnić. Im wyższa emerytura, tym dodatkowy przelew będzie niższy. Jak wylicza fakt.pl, osoby, które po waloryzacji otrzymają do 900 zł świadczenia dostaną 1445,48 zł netto "trzynastki", natomiast od 2500 zł emerytury lub renty brutto wyniesie ona ok. 1254,48 zł netto.

Więcej o: