Jak się pozbyć mchu z trawnika? Dodaj do wody i spryskaj ogród. Wystarczy 4 zł, by rozwiązać problem

Czy kiedykolwiek spojrzałeś na swój trawnik i zauważyłeś grube płaty mchu? Chociaż nie jest on teoretycznie chwastem, ale jeśli nie uprawiasz go celowo, równie dobrze może nim być i stanowić prawdziwą zmorę dla wielu ogrodników. Na szczęście pozbycie się mchu z trawnika nie jest trudne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mech to roślina o płytkim systemie korzeniowym, która zapanuje wszędzie tam, gdzie się da jako rodzaj okrywy gruntowej. W przypadku trawnika, oznacza to, że mech wyrośnie wszędzie tam, gdzie trawa nie jest wystarczająco gęsta, aby go wypchnąć. Na szczęście, jego płytkie korzenie sprawiają, że jest stosunkowo łatwy do usunięcia. Usuwanie, wymaga jednak działania dwutorowego – po pierwsze, aby pozbyć się mchu, a po drugie, aby zapobiec jego ponownemu pojawieniu się.

Wiktoria Gąsiewska Wiktoria Gąsiewska w bikini odsłania ciało. Fan. "Idealnie kobieca"

Zobacz wideo Dlaczego ludzie nie sprzątają po psach? [TATO, POWIEDZ]

Jak się pozbyć mchu z trawnika? Domowe metody, które wykonasz samodzielnie

Mech na trawnikach to znak, że istnieje pewien problem. Jego rośnięcie, może być spowodowane jednym z kilku czynników, w tym:

  • słaby drenaż,
  • cień,
  • brak nawozu,
  • zbyt krótko skoszona trawa.

Potrafi on być dużym utrapieniem wielu ogrodników. Nie tylko szybko rośnie, ale również jest ciężki do usunięcia. Istnieje możliwość jego likwidacji z pomocą naturalnych składników. Dla zwolenników domowych sposobów polecamy mieszankę wody oraz octu (1:1), która jest prosta i tania w przygotowaniu. Koszt butelki octu o pojemności 500 ml to ok. 4 zł. Gdy tylko na naszym trawniku pojawi się mech, należy spryskać go roztworem z dwóch wspomnianych wcześniej produktów. Taka metoda daje raczej krótkotrwały efekt i nie może zapobiegać pojawianiu się mchu w innych miejscach. Świetnie sprawdzi się jednak w przypadku niewielkich powierzchni.

Prosty i niezawodny sposób na ćmę bukszpanową Niezawodny sposób na ćmę bukszpanową. Dzięki niemu uratujesz swoje krzewy

Zapobiegaj odrastaniu mchu. Zadbaj o odpowiednie pH gleby

Usuwanie mchu jest łatwe, ale to tylko pierwszy krok. Aby pozbyć się jego na dobre i zapobiec ponownemu odrastaniu, musisz zmienić warunki na trawniku, które doprowadziły do jego początkowego wzrostuMech, często rośnie na glebie kwaśnej, czyli glebie o niskim pH, wynoszącym około 5,5 jednostek. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, najczęstszym lekarstwem jest dodanie wapna, poprzez przeprowadzenie tzw. wapnowania. Najlepiej jest to robić jesienią oraz zimą. Zimowy deszcz i śnieg pomoże rozbić wapno i pomóc mu wniknąć w glebę. Pamiętaj, że może minąć nawet kilka miesięcy, zanim poziom pH gleby zmieni się znacząco. Podczas koszenia, uważaj, aby nie ścinać trawy zbyt krótko, ponieważ sprzyja to rozwojowi mchu.

Więcej o: