Kalendarz ogrodnika. Co, kiedy sadzić? Nie przegap! Zbliża się idealny moment na czosnek, tuje i bratki

Kalendarz ogrodnika. Co, kiedy sadzić? W ostatnim czasie w wielu miejscach jest wietrznie i zimno, jednak niektórzy ogrodnicy myślą już o uprawie roślin. Z tego względu przygotowaliśmy spis kilku odmian, którymi można zająć się już niebawem. Kiedy sadzić cebulę, czosnek, bratki i tuje?

Ostatnie dni w wielu miejscach są chłodne i wietrzne, jednak mimo to wielu ogrodników już teraz zastanawia się, jakie rośliny można posadzić wraz z rozpoczęciem marca. Okazuje się, że jest ich sporo. Jeśli sprzątanie ogrodu po zimie masz już za sobą, zaopatrz się w nasiona i sadzonki, by już za kilka miesięcy cieszyć się zadbanymi uprawami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Kalendarz ogrodnika. Co, kiedy sadzić? Przygotuj rozsadę cebuli już na początku marca

Choć cebulę zazwyczaj sieje się do gruntu dopiero w kwietniu, rozsadę można przygotować samodzielnie w domu już na początku marca — będzie gotowa do wysadzenia w stałe miejsce po dwóch miesiącach. Okazuje się, że to bardzo łatwe.

  1. Przygotuj niewielkie doniczki lub pojemniki z rozsadnikami. Wypełnij je ziemią kompostową i torfem.
  2. Wysiej nasiona we wgłębieniach na około 1 cm i przykryj je ziemią. Regularnie podlewaj.
  3. Przechowuj rozsady na parapecie w domu, a gdy zauważysz kilka listków (po około 2 miesiącach), przenieś je do gruntu w ogrodzie.

Doda pozuje na śniegu z głębokim dekoltem. Fani podzieleni: 'Żenujące', 'Cudowna' (zdjęcie ilustracyjne) Doda pozuje na śniegu z głębokim dekoltem. Fani podzieleni: "Żenujące", "Cudowna"

Kiedy sadzić czosnek wiosenny? Przy korzystnej pogodzie zrób to już w marcu

Wiosną sadzi się odmiany jare czosnku. Można to zrobić już w marcu, jednak czynnikiem warunkującym działanie są korzystne warunki pogodowe. Takie rośliny można zebrać w sierpniu. Do uprawy warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione z glebą żyzną, wilgotną i próchniczną. Warto sadzić tylko zdrowe główki czosnku — te, które zostały mechanicznie uszkodzone lub noszą ślady gnicia trzeba wyrzucić.

Przed sadzeniem należy podzielić czosnek na ząbki, wcisnąć je do gleby na głębokość około 5 cm piętką w dół i dobrze ugnieść ziemię wokoło. Pomiędzy każdą sztuką należy zachować około 15 cm odstępu.

depilacja twarzy Kosztuje 2 zł, a działa jak zabieg u kosmetyczki na włoski na twarzy

Kiedy sadzić bratki? Poczekaj na ocieplenie

Braki można sadzić w marcu, jeśli zauważymy, że na zewnątrz robi się coraz cieplej. Delikatne przymrozki nie powinny im jednak zaszkodzić. Jeśli kupisz kwiaty w kwiaciarni, mogą wymagać stopniowego hartowania — postaw je na kilka dni w osłoniętym miejscu na balkonie, a później posadź do donic lub skrzynek. Bratki nie mają wymagań co do ziemi, dlatego można wykorzystać podłoże uniwersalne lub te przeznaczone do roślin balkonowych.

Kiedy sadzić tuje? Możesz to zrobić od marca do maja

Tuje są jednymi z najchętniej wybieranych roślin iglastych do ogrodu. W zależności od warunków pogodowych można je sadzić od marca do przełomu kwietnia i maja. Warto kupować iglaki u sprawdzonych dostawców, gdyż niektóre sklepowe okazy bywają niezadbane. Lubią żyzną glebę, jednak mogą poradzić sobie w każdych warunkach. Najlepiej wybierać dla nich miejsca dobrze nasłonecznione lub znajdujące się w delikatnym półcieniu.

Więcej o: