Czym wybielić firanki? Dodaj 4 łyżki do prania, a będą wyglądały jak nowe ze sklepu

Czym wybielić firanki, aby odzyskały kolor? Gdy osadza się na nich kurz i tłuszcz z gotowania szybko żółkną, a ich upranie spędza sen z powiek niejednej pani domu. Proszki i płyny nie zawsze potrafią poradzić sobie z problemem. Podpowiadamy jak wybielić firanki, by odzyskały dawny blask.

Poszarzała i żółta firanka nie wygląda estetycznie. Nie oznacza to jednak, że należy ją wyrzucić. Istnieją domowe sposoby na przywrócenie im koloru. Sprawdź, czym wybielić firanki. Wystarczą produkty, które większość z nas posiada w domu.

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Dlaczego firanki żółkną? Jak prać firanki w pralce?

Firanki żółkną i szarzeją z kilku powodów. Głównie przez niewidoczny gołym okiem i unoszący się w powietrzu kurz i opary z gotowania. Żółknięcie firanek potęguje palenie w pomieszczeniu papierosów. Pamiętajmy, aby prać firanki przynajmniej co kwartał. Najlepiej robić to w pralce z wykorzystaniem programu do prania delikatnych rzeczy w temperaturze 30 stopni. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w specjalnym worku, aby się nie pozaciągały. Detergentem, jaki powinnyśmy użyć, jest proszek do prania białych tkanin. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czym wybielić firanki? Przed praniem warto je porządnie namoczyć

Kluczem do wybielenia firanek jest ich namoczenie przed praniem. Zanim więc wrzucimy firanki do pralki, warto wiedzieć, czym wybielić firanki i jak je namoczyć, aby odzyskały kolor. Najlepiej namaczać firanki przez całą noc, jednak jeśli nie mamy czasu, zróbmy to przynajmniej przez godzinę. Czym wybielić firanki?

  • Sól – dodajemy 4 łyżki do 3 litrów wody, mieszamy i umieszczamy firanki. W tym przypadku namaczamy już wcześniej uprane firany. Po wyjęciu nie wkładamy ich ponownie do pralki, a płuczemy w wodzie i rozwieszamy, aby wyschły.
  • Proszek do pieczenia – 5 litrów wody mieszamy z opakowaniem proszku. Namaczamy firanki przez 15 minut, a następnie pierzemy w pralce.
  • Sok z cytryny nie tylko przywróci kolor, ale usunie nieprzyjemne zapachy np. papierosów. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny do wody i umieścić w niej firanki.
Więcej o: