Pokrój na kawałki i wymieszaj z podłożem do storczyków. Ten owoc zapewni wysyp nowych pąków

Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin w naszych domach. Każda z nas miała chociaż jednego na swoim parapecie. Storczyk cieszy się dużą popularnością ze względu na delikatne i kolorowe kwiaty. Jest efektowny, ale i wymagający. Podpowiadamy, jak prawidłowo o niego dbać.

Storczyk jest znany również jako orchidea. Bez problemu można go dostać w każdej kwiaciarni i lokalnym markecie, dlatego jest chętnie wybierany na prezent. Storczyki są uznawane za symbol miłości i piękna. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak pielęgnować storczyki? Przestrzegaj tych zasad, a będą pięknie rosły

Orchidea potrzebuje odpowiedniej ilości słońca. Pamiętaj jednak, aby bezpośrednio nie dotykała nagrzanej szyby. Warto też od czasu do czasu obrócić storczyka, żeby nie uległ przegrzaniu. Optymalna temperatura dla storczyka to 23 stopnie w dzień, 18-20 w nocy i 27-28 w słoneczne dni. Te kwiaty zdecydowanie wolą wilgotny klimat, więc możesz poprawić ich zdrowie poprzez utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Orchideę powinno się podlewać raz w tygodniu latem, raz na dwa tygodnie zimą.

Podlewanie storczyka. Lepiej go przesuszyć niż przelać

Możesz podlewać storczyka tradycyjnie, jednak musisz pilnować, żeby woda nie zalegała na dnie podstawki. Nadmierne podlewanie spowoduje śmierć rośliny. Jeśli zauważysz żółte liście i gnijące korzenie, przestań podlewać storczyka na kilka tygodni. Najlepszą metodą nawadniania orchidei są kąpiele. Pojemnik z kwiatkiem włóż do miski z wodą na około 15 minut. Po tym czasie pozwól podłożu odcieknąć i wylej nadmiar wody z podstawki.

Domowy sposób nawożenia storczyków. Potrzebujesz tego owocu

Zamiast wydawać pieniądze na zakup specjalnych odżywek, stwórz domowy nawóz dla storczyków. Potrzebujesz do tego kilka skórek z bananów. Są one źródłem fosforu, wapnia i potasu. Idealnie odżywią roślinę. Włóż skórki do słoika i zalej je do połowy wodą. Po kilku dniach podlej storczyki powstałą mieszanką. Możesz też pokroić skórki na małe kawałki i wymieszać je z podłożem dla orchidei.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: