Katarzyna Figura była "poniżana i bita". Po 14 latach postanowiła się rozstać z mężem, "by ratować dzieci"

Katarzyna Figura to niezaprzeczalna ikona polskiej kinematografii. Aktorka przeżyła prawdziwy dramat w życiu prywatnym, gdzie przez wiele lat żyła w przemocowym małżeństwie. U boku męża padała ofiarą przemocy, dziś otwiera się na ten temat ze łzami w oczach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Katarzyna Figura ma na swoim koncie niezliczone role, dzięki którym zapisała się na kartach historii polskiego kina. Mimo imponującej kariery, życie prywatne Figury nie było usłane różami. Aktorka, dwukrotnie była mężatką. Pierwszy raz, wyszła za mąż za Jana Chmielewskiego. Dwuletnie małżeństwo nie przetrwało próby czasu, a powodem rozstania była, chorobliwa zazdrość mężczyzny. Rozwiedli się w 1989 r. Doczekali się jednak syna, Aleksandra. Gdy przebywała w Stanach Zjednoczonych, nawiązała kilka romansów. W 2000 r. poznała w Los Angeles Kai'ego Schoenhalsa, który oświadczył się jej zaledwie po miesiącu znajomości. Już w maju 2000 r. wzięli ślub. Para, doczekała się dwóch córek Koko Claire oraz Kaszmir Amber. Po wielu latach małżeństwa Katarzyna Figura otworzyła się na temat przemocy domowej, której doświadczyła na przestrzeni lat.

 
Zobacz wideo Katarzyna Figura "będzie się starzeć z godnością"? "Ciężko jest uzyskać siwe włosy"

Edyta Herbuś Edyta Herbuś odsłania umięśniony brzuch w bikini. "Jak bogini"

Katarzyna Figura o przemocy w życiu prywatnym. 14 lat trwało, zanim zebrała się na szczere wyznanie

Ikona polskiego filmu przez wiele lat żyła w toksycznym związku z Kaiem Schoenhalsem. O swoich trudnych doświadczeniach pierwszy raz odważyła się powiedzieć na łamach magazynu "Viva!" w 2012 roku. Aktorka wyjawiła wtedy, że ukrywała prawdziwe kulisy jej życia z przemocowym mężem przez 14 lat. Okazuje się, że trwało to tyle, ze względu na strach. Figura zdecydowała przełamać się i opowiedzieć o wszystkim z uwagi na dzieci.

Która kobieta chce się przyznać, że tkwi w toksycznym związku? Że jest poniżana, upokarzana, bita? I co najgorsze pozwala na to! W końcu postanowiłam się wyzwolić. Przede wszystkim dlatego, by ratować dzieci

Jakiś czas temu Katarzyna Figura gościła w programie Moniki Olejnik "Otwarcie". W trakcie rozmowy ze łzami w oczach odpowiedziała na pytanie, czy córki kiedykolwiek były świadkami wydarzeń pomiędzy nią a jej byłym mężem.

One były małe. Były i doświadczały tego wszystkiego, co ja doświadczałam. Doświadczałam zarówno przemocy fizycznej, jak i psychicznej, emocjonalnej i finansowej. To wszystko działo się na oczach moich małych córek, one widziały, jak byłam bita.
 

Po 9 latach batalii sądowej Katarzyna Figura rozwiodła się z mężem. Pomogła była teściowa

Katarzyna Figura i Kai Schoenhals przez ostatnie niemal dziesięć lat toczyli sądową batalię w sprawie rozwodu. Małżeństwo zostało unieważnione dopiero na rozprawie z 24 września 2021 roku. Pomogła jej w tym była teściowa, która postanowiła zeznawać przeciwko swojemu synowi. Obecnie Figura mieszka w Gdyni, gdzie wiedzie spokojne życie i opiekuje się ukochanymi dziećmi – synem Aleksandrem i córkami Koko i Kaszmir. 

Figura o przemocy w świecie filmu. Trudne początki w branży i próby podporządkowania

Podczas gali finałowej 15. MasterCard OFF CAMERA w Krakowie, Katarzyna Figura zabrała głos na zamknięcie i poruszyła temat przemocy oraz swoich doświadczeń w świecie filmu i branży na przestrzeni lat. W poruszającej wypowiedzi ze sceny powiedziała:

To jest trudne wystąpienie, o które mnie tu dzisiaj poproszono. Miałam opowiedzieć o kobiecości, kim jest kobieta w świecie filmu (...) Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, obiektem zazdrości kobiet, ale też byłam obiektem przemocy. Mówię to jako silna kobieta w dojrzałym wieku, która nie musi już nic udowadniać i czuje się dobrze we własnej skórze.
 

W dalszej części swojego przemówienia wspomniała również o trudnych początkach w świecie filmu. Gdy w Polsce obowiązywał stan wojenny, aktorka odmówiła wtedy roli narkomanki, upokarzanej przez mężczyzn. Usłyszała wtedy, że już nigdy nie zagra w polskim filmie. Gdy zaszła w ciążę sugerowano jej, że powinna się zastanowić i wybrać albo rolę matki, albo zawód aktorki. Sytuacja nie zmieniła się również, gdy urodziła. Usłyszała wtedy, że to koniec jej kariery. Podczas swojej wypowiedzi poruszyła również temat sytuacji, które spotkały ją podczas jej kariery w Hollywood. Figura przyznała, że największe przykrości spotkały ją ze strony kobiet, szczególnie dlatego, że była Polką.

Więcej o: