Często korzystasz z aplikacji randkowych? Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami

Grupa naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego zbadała wpływ aplikacji randkowych, w tym Tindera, na życie uczuciowe. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Telematics and Informatics" wskazuje, że aplikacje randkowe mogą czynić więcej szkód niż korzyści w szukaniu miłości.

Austriaccy psychologowie postanowili zbadać wpływ aplikacji randkowych na związki i życie uczuciowe użytkowników. W tym celu do badania zaprosili 464 osoby w wieku od 16 do 25 lat. Zapytano ich m.in. o to, jak często korzystają z aplikacji, czy mają tendencję do "nadmiernego przesuwania palcem" i na jakiej podstawie decydują o przesunięciu profilu w prawo lub w lewo (tj. o odrzuceniu potencjalnego kandydata). W badaniu sprawdzano też, jak często użytkownicy porównują się z innymi i czy czują się przytłoczeni ilością profili.

Zobacz wideo Rozkochiwał, rozpieszczał i oszukiwał. Nowy dokument Netfliksa "Oszust z Tindera" wzbudza wielkie emocje [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy częste korzystanie z Tindera utrudnia znalezienie miłości? Naukowcy ostrzegają

Zgodnie z wnioskami z badania, użytkownicy aplikacji randkowych coraz rzadziej decydują się na zaproszenie na randkę osoby, z którą zostali sparowani, a często nawet nie wysyłają wiadomości ani nie odpisują.

Osoby przesadnie korzystające z aplikacji zgłaszały, że częściej czują się przytłoczone ogromem pozornie dostępnych partnerów niż osoby, które korzystają z niej w umiarkowanym stopniu. Mówiąc ogólnie, nadmierne przesuwanie palcem wydaje się szkodliwe

zauważyli naukowcy w badaniu. Za nadmierne przesuwanie uważa się uruchamianie aplikacji kilka razy dziennie i mechaniczne odrzucanie lub akceptowanie dziesiątek zaproponowanych profili. Takie zachowania mogą prowadzić do zachowań kompulsywnych. W trakcie korzystania z aplikacji randkowych uruchamia się ośrodek nagrody, a częste korzystanie z nich może w końcu doprowadzić do "przesuwania" bez żadnego analizowania profili.

Wnioski naukowców nie są pozytywne. Aplikacje randkowe mogą pogłębiać lęk przed samotnością

Badacze zwrócili uwagę na zależność między ciągłym przesuwaniem w lewo lub w prawo a lękiem przed samotnością. Ciągła ekspozycja na profile randkowe może przytłaczać, pogłębiać problemy z samooceną. Dodatkowo osoby częściej korzystające z Tindera i podobnych narzędzi, pod wpływem dziesiątek zaproponowanych kandydatów, stają się coraz bardziej wybredne. To z kolei zwiększa presję i poczucie porażki, jeśli nie uda się znaleźć partnera. Potrzeba spotkania twarzą w twarz staje się drugorzędna, a wiele osób ogranicza się jedynie do kontaktów online. – Aplikacje randkowe mają na celu poprawę kontaktów międzyludzkich, ale nadmierne przesuwanie palcem po ekranie oznacza, że możesz przegapić tę pożądaną iskrę – zauważa Marina Thomas, główna autorka badania.

Więcej o: