Środa Popielcowa 2023. Czy post jest obowiązkowy? Okazuje się, że nie dotyczy każdego

Kiedy jest Środa Popielcowa 2023? Święto rozpoczyna Wielki Post i jest początkiem przygotowań do Wielkanocy. Kończy też okres karnawału. Czym tak naprawdę jest Środa Popielcowa? Obowiązek mszy dotyczy każdego członka Kościoła? Te i inne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Środa Popielcowa jest ważnym wydarzeniem dla chrześcijan. Data święta wyznacza koniec czasu karnawału i hucznych zabaw. Jest też początkiem okresu postu i przypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Dowiedz się, kiedy wypada w tym roku, czy uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe, a także kto i w jaki sposób powinien pościć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Kiedy jest Środa Popielcowa 2023? Święto jest ruchome

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym i każdego roku wypada 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Wydarzenie obchodzone przez wyznawców kościoła katolickiego tym razem będzie miało miejsce 22 lutego, czyli już jutro. Oznacza to, że dzisiejszy dzień (21 lutego) kończy karnawał.

Środa Popielcowa — post. Czy jest obowiązkowy?

Członków kościoła katolickiego w Środę Popielcową według kanonów 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Obejmuje osoby od 14 roku życia wzwyż. Ci, którzy znajdują się w przedziale 18-60 lat zobowiązani są do przestrzegania tego dnia postu ścisłego. Oznacza to, że powinni ograniczyć się do dwóch lekkich posiłków i jednego sytego. Wielki Post potrwa jak zawsze do Wielkiego Czwartku, który w tym roku wypada 6 kwietnia.

Środa Popielcowa. Obowiązek mszy

Co roku w Środę Popielcową w kościele ma miejsce nabożeństwo. W trakcie mszy ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem, który składa się z poświęconych w Niedzielę Palmową palm z zeszłego roku. Działanie ma na celu podkreślenie tego, że pokuta wiernych i śmierć Jezusa na krzyżu są od siebie zależne. Oznacza żal za grzechy i umartwianie. Słowa kapłana "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" odnoszą się do przemijalności naszego życia, a także odrodzenia człowieka. Tradycję wprowadził w XI wieku papież Urban II. Wielu wiernych zastanawia się, czy uczestnictwo w nabożeństwie jest tego dnia obowiązkowe. Okazuje się, że nie, jednak dla wiernych to świetna okazja do rozpoczęcia Wielkiego Postu.

Więcej o: