Do kiedy można wycinać drzewa? Po tym terminie potrzebujesz zezwolenia. Inaczej słono zapłacisz

Do kiedy można wycinać drzewa i w jakim przypadku nie potrzebujesz na to żadnego zezwolenia? Wiele osób sądzi, że skoro drzewo rośnie na ich prywatnej posesji, niezależnie od niczego mogą je usunąć. Okazuje się, że jest jednak inaczej.

Na twojej posesji rośnie drzewo, które ci przeszkadza i zastanawiasz się, czy możesz je usunąć? Wszystko zależy od czasu oraz jego wymiarów. Jeśli zrobisz to poza dozwolonym terminem, możesz otrzymać grzywnę. Kiedy możesz wycinać drzewa bez zezwolenia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Do kiedy można wycinać drzewa? Weź pod uwagę okres jesienno-zimowy

Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, 1 marca rozpoczyna się okres lęgowy ptaków, który trwa do października. Z zasady wycinka drzew w tym czasie jest zabroniona. Oznacza to, że legalnie może trwać od 16 października do końca lutego, chyba że wcześniej zostało wydane zezwolenie. Jak możemy przeczytać na stronie gov.pl

Jeżeli usunięcie drzewa lub krzewu nie spowoduje naruszenia zakazów wobec gatunków chronionych, mogą one być usunięte także w okresie lęgowym większości gatunków ptaków, tj. od 1 marca do 15 października.

W tym wypadku musi zostać wydane stosowne pozwolenie od regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Wysokość kary za wycinkę drzew bez pozwolenia lub zgody właściciela jest uzależniona m.in. od gatunku, lub grubości pnia drzewa. Wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa zgodnie z prawem. Tą z kolei oblicza się poprzez pomnożenie obwodu pnia na wysokości 130 cm przez stawkę zgodną z rozporządzeniem Ministra Środowiska. Należy ją zapłacić w przeciągu 14 dni. Może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy można samemu wycinać drzewa na swojej posesji? Wszystko zależy od kilku czynników

Kiedy nie potrzebujesz zezwolenia na wycięcie drzewa bądź krzewu ze swojej posesji? Jak podaje biznes.gov.pl:

  • gdy pień drzewa nie ma odpowiedniej grubości,
  • gdy krzewy nie zajmują określonej powierzchni,
  • gdy działka, z której chcesz usunąć drzewo bądź krzewy jest własnością osoby fizycznej, a ich wycinka nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. nie chcesz ich potem sprzedać). W takim wypadku należy zgłosić sam zamiar.

Jeśli chodzi o wcześniej wspomnianą grubość pnia, to wystarczy, że zmierzysz obwód na wysokości 5 cm od ziemi. Gdy nie przekracza konkretnych wymiarów, zezwolenie nie jest potrzebne. W przypadku:

  • topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego jest to do 80 cm.
  • kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego jest to do 65 cm.
  • pozostałych gatunków drzew jest to do 50 cm.

Jeśli zaś chodzi o krzewy, gdy powierzchnia, jaką zajmują nie przekracza 25 m², zezwolenie nie jest potrzebne. Nie musisz też zgłaszać się o zezwolenie w przypadku drzew złamanych lub przewróconych, np. w następstwie burzy czy wypadku.

Warto wiedzieć, że wraz z 27 stycznia 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie dotyczącej wydawania zezwoleń na usunięcie drzewa lub krzewu. Teraz wniosek możesz złożyć w formie papierowej oraz elektronicznej. Zostały również znacznie skrócone wszelkie terminy.

Więcej o: