Ci seniorzy od marca dostaną prawie 600 zł więcej. Nie jest potrzebny wniosek. Wystarczy jeden warunek

Na blisko 600 zł więcej mogą liczyć niektórzy seniorzy. Dodatkowe specjalne świadczenie przysługuje dożywotnio, ale tylko określonej grupie emerytów. Kto może na nie liczyć i ile wynosić będzie od marca 2023?

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe świadczenie. Emerytura honorowa przysługuje dożywotnio tym, którzy osiągnęli określony wiek. Wypłacane jest dodatkowo co miesiąc w stałej kwocie. Od 1 marca wysokość emerytury honorowej wzrośnie o blisko 600 zł. Kto może na nią liczyć?

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Emerytura dla stulatków". Komu przysługuje i ile wynosi dodatek honorowy?

Emerytura honorowa przysługuje każdemu seniorowi, który skończył 100 lat. Jej wysokość nie jest zależna od wypracowanych składek i wypłacana jest dodatkowo do pobieranego już świadczenia emerytalnego. Tzw. emerytura stulatka nie podlega jednak waloryzacji, wypłacana jest dożywotnio co miesiąc w stałej kwocie.

Osoby, które otrzymały prawo do tzw. emerytury stulatka w okresie od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku, mogą liczyć na dodatek w wysokości 4944,79 zł brutto. Seniorzy, którzy po 1 marca 2023 roku ukończą 100 lat, mogą liczyć na świadczenie wyższe o 595,46 zł brutto od obowiązującego rok temu. Emerytura honorowa będzie więc wynosić 5540,25 zł brutto, a kwota ta będzie obowiązywać do 29 lutego 2024 roku. Ci, którzy sto lat skończą po 29 lutego, mogą spodziewać się podwyżki.

Emerytura honorowa dla stulatków. Czy są potrzebne wnioski?

Nie ma konieczności składania żadnych wniosków. Emerytura honorowa przyznawana jest z automatu każdemu seniorowi, który ukończy 100 lat. Jest też niezależna od emerytury i innych dodatków. Wyjątkiem są seniorzy, którzy nie pobierają emerytury ani renty i nie przepracowali żadnego dnia. W ich przypadku konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS, ponieważ nie znajdują się w systemie. Świadczenie wypłacane jest zarówno przez ZUS, jak i KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Ministerstwo Obrony Narodowej. W 2022 roku sam ZUS wypłacał świadczenie honorowe 2600 seniorom.

Więcej o: